Sportiv de la ATC Elite Târgu-Jiu, campion european la tenis

1736

Andrei Firaru, legitimat la Asociaţia Tenis Club Elite Elite din Târgu-Jiu, a reuşit o performanţă remarcabilă în Cehia. Tenismenul de la clubul gorjean s-a încununat campion european la dublu, la categoria 14 ani, alături de Alexandru Coman de la CSM Craiova. Acesta este primul titlu european pentru un sportiv legitimat la ATC Elite Târgu Jiu. Campionatul European a avut loc la Most, în Cehia. Perechea Alexandru Coman/Andrei Firaru, cap de serie nr. 5, a câştigat titlul după ce a trecut în finală de perechea slovenă Matic Kriznik/Ziga Svec cu scorul de 7-6(1) 6-2. Echipa a fost pregătită la această întrecere de antrenorul federal Alexandru Banciu. La simplu, Alexandru Coman, principalul favorit, s-a oprit în semifinale, fiind învins de croatul Dino Prizmic, cap de serie nr. 9, cu scorul de 6-2 2-6 6-3. Andrei Firaru a ajuns până în turul 3, unde a fost învins de cehul Jakub Mensik, favoritul 12, cu scorul de 6-4 6-2. În altă ordine de idei, tenismenul gorjean Florin Mergea şi cel german Andrei Begemann s-au oprit în semifinale la turneul din capitala Cehiei, Praga, fiind învinşi de cuplul kazah Andrei Golubev/Aleksandr Nedoviesov, scor 6-4, 6-2. Cei doi vor primi pentru evoluţia lor un cec în valoare de 930 de euro, respectiv 29 de puncte ATP la dublu. Mergea a asistat la finala câştigată de Andrei Firaru şi Alexandru Coman.