România U21 a remizat cu Țările de Jos

890

Naționala U21 a României a remizat cu selecționata similară a Țărilor de Jos, 0-0, într-o partidă amicală disputată, marți, la Cluj Napoca. Fundașul Universității Craiova, Vladimir Screciu, a fost căpitanul gazdelor și a ratat o ocazie uriașă de a deschide scorul în minutul 9. De altfel, tot un oltean putea aduce victoria tricolorilor în prelungirile partidei. Jovan Markovic a fost lăsat singur cu portarul, dar atacantul Științei nu l-a putut învinge pe Kjell. România U21 este calificată din oficiu la turneul final din 2023, pe care țara noastră îl va găzdui alături de Georgia. În primul meci de la revenirea lui Emil Săndoi pe banca tehnică, naționala mică a fost învinsă de Spania, tot pe Cluj Arena, scor 1-4.

ROMÂNIA – ȚĂRILE DE JOS 0-0
ROMÂNIA: 12. Hindrich – 6. Coubis, 4. Racovițan, 5. Drăgușin – 17. Corbu, 13. Screciu (14. Dican, 79) (Cpt.), 22. Pop, 3. Țicu – 18. Miculescu (10. Popescu, 63), 21. Munteanu (15. Birligea, 46), 11. Ișfan (9. Markovic, 79) Selecționer: Emil Săndoi.
ȚĂRILE DE JOS: 1. Kjell – 2. Jeremie (18. Denson, 46), 3. Lutsharel, 4. Micky, 5. Mitchel (17. Bjorn, 46) – 6. Sepp, 7. Quinten (Cpt.) – 12. Elayis (20. Sven, 70), 10. Jurgen (22. Ian, 54), 11. Xavi – 14. Joshua (19. Thijs, 46). Selecționer: Erwin van de Looi

Tragerea la sorți, programată la Ateneul Român
Tragerea la sorți a grupelor turneului final ale Campionatului European Under 21 va avea loc la București, pe 18 octombrie. Evenimentul se va desfășura marți, de la ora 19:00, în incinta Ateneului Român. Turneul final, la care vor participa 16 echipe, între care reprezentativele țărilor-gazdă, va fi organizat în țara noastră în două orașe, Cluj-Napoca și București, fiecare oraș urmând a fi gazda unei grupe. Acesta se va desfășura în perioada 21 iunie – 8 iulie 2023. Stadioanele din România care vor găzdui meciuri sunt Steaua și Giulești, din București, “Dr. Ctin. Rădulescu” și Cluj Arena, din Cluj-Napoca. Meciul de deschidere va avea loc în România, iar ultimul act al competiției se va desfășura în Georgia. La întrecere mai iau parte Norvegia, Germania, Spania, Portugalia, Țările de Jos, Elveția, Italia, Anglia, Franța, Belgia, Ucraina, Cehia, Danemarca și Israel. Cele 16 echipe naționale vor fi împărțite în 4 grupe. Primele două clasate se vor califica în faza sferturilor de finală. Ediția din 2023 va stabili și echipele calificate la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024. Fiind gazdă, Franța este deja calificată. Celelalte trei locuri disponibile Europei vor fi completate cu primele trei clasate la turneul final din vara viitoare.