Pauză în campionatele de la Dolce Vita

677

S-a încheiat prima parte a Campionatului Județean de Minifotbal Dolce Vita. Campioana ultimelor două ediții, Dream Team Târgu Jiu, a terminat turul cu un parcurs aproape perfect, singurul egal fiind înregistrat în chiar prima etapă, 4-4 cu Real Târgu Jiu. Runda aceasta a consemnat un nou succes important pentru echipa din fruntea clasamentului, care a trecut cu 8-5 de formaţia ce încheie podiumul, Farmacia Victoria. “Farmaciștii” au condus cu scorul de 3-1, dar campioana a revenit grație formei excelente prin care trece Ion Cănăvoiu, autor a 4 goluri în acest ultim joc din tur. Echipa de pe locul 2, ISU Gorj a remizat cu Peppy Dolce Vita, scor 1-1, după un meci disputat pe muchie de cuțit. Tânărul Adrian Semen a deschis scorul în prima repriză pentru Dolce Vita, dar ISU a egalat cu 7 minute înainte de final din lovitură de la 9 metri prin Ionuț Gîlcescu. Profi Târgu Jiu a terminat la egalitate meciul cu Minprest Rovinari, scor 3-3, după un gol marcat de Robert Manea la ultima fază a meciului.
În cel mai tare meci al etapei în Campionatul Primăriilor din Gorj, Primăria Motru a învins Primăria Turburea cu scorul de 3-1. Alte două echipe cu pretenții, Primăria Târgu Cărbunești și Primăria Telești, au bifat victorii, în timp ce Primăriile din Turceni și Albeni au câștigat meciurile cu Drăguțești și Cîlnic și trag tare pentru a prinde un loc de play-off.
În ultimele meciuri oficiale din 2017 în Campionatul Firmelor și Instituțiilor din Gorj, disputate în etapa a noua, liderul I.J.J. Gorj s-a impus după un meci foarte spectaculos cu FC Anna, scor 5-4, după ce Anna a condus cu scorul de 3-2 și 4-3.
Cele trei campionate se vor relua la jumătatea lunii ianuarie. Fotbalul nu se încheie însă între timp în Complexul Dolce Vita. În următoarele două weekend-uri are loc Cupa Porcului, ediția a VIII-a.

9 Provincialii 11 2 3 6 34 46 -12 9
10 Minprest Rovinari 11 2 2 7 25 49 -24 8
11 Primaria Bîlteni 11 1 3 7 12 41 -29 6
12 Primaria Rovinari 11 0 2 9 25 53 -28 2