Patru medalii pentru pugilişti de la Rovinari

1040

Secţia de Box a Clubului Sportiv Jiul Rovinari 2016 a obţinut patru medalii la Cupa României de Tineret și Seniori Under 22. Competiţia s-a desfăşurat la Brăila şi a consfinţit calificarea la Campionatul Mondial din Polonia a pugilistului Ianis Deaconu. Boxerul gorjean a obținut medalia de aur la categoria 69 kg. Pentru prima oară reprezentând clubul din Rovinari, Andrei Musteţ a bifat o medalie de argint la categoria 64 de kilograme. Din păcate, sportivul format de Ninel Geică a pierdut finala competiţiei, fiind învins de Doruleţ Tiu (CS Dinamo), şi a irosit şansa de a fi prezent la rândul său în Polonia. Florian Orlando (57 kg) și Flavius Gurincu(+ 91 kg) au obținut medalii de bronz. Antrenorul Marius Nicu a declarat că performanţa îi este dedicată memoriei fostului edil din Rovinari, Dorin Filip, cel care a pus bazele secţiei de box din oraş, dar şi actualului primar Robert Filip, care a continuat să investească în moştenirea lăsată de tatăl său.