Pandurii II, victorie frumoasă în ultimul meci acasă

580

Actuala stagiune a Ligii a 3-a se apropie de final, Pandurii II Târgu Jiu disputând în weekend-ul trecut ultimul meci programat pe teren propriu în acest campionat, meci pe care l-a câștigat cu 4-1 (1-0) în fața celor de la Vulturii Lugoj.
Tinerii jucători de la echipa secundă a Pandurilor au avut prilejul de a juca pe terenul principal din Complexul Sportiv „Municipal”, pe arena pe care evoluează și prima echipă, și au reușit să onoreze cum se cuvine acest joc, cu o prestație frumoasă, un joc curajos și un rezultat foarte bun.
Meciul, contând pentru etapa a IX-a din play-off, a fost unul controlat de jucătorii antrenați de Adi Bogoi și Sorin Vintilescu, deschiderea scorului venind însă destul de târziu, în minutul 28 căpitanul Negrescu marcând cu capul după un corner executat de Dănăricu, acesta fiind și singurul gol al primei reprize. Dodoi a majorat scorul în minutul 67, pentru ca Ionuț Constantin să marcheze și el cu un șut puternic, din unghi, după alte 7 minute. Partida a fost animată în continuare, dovadă și cele două goluri care s-au mai înscris după expirarea celor 90 de minute de joc, în prelungiri marcând mai întâi oaspeții, Miculescu trimițând pe sub Negrilă din interiorul careului în minutul 91, iar Bîrlan a înscris și el un gol frumos, cu un șut de la marginea careului mare, din poziție ușor laterală, în al treilea minut de prelungiri.
Adrian Bogoi s-a arătat mulțumit la capătul acestui meci, menționând eficacitatea echipei, care a marcat cu fiecare compartiment: „A fost o victorie muncită, chiar dacă s-a resimţit oboseala la mulţi dintre jucători, sunt pe sfârşit de campionat, majoritatea au jucat şi la noi şi la juniori, au foarte multe meciuri. Important este că am câştigat, sper s-o ţinem tot aşa. Ne-am dorit mult victoria în acest meci, mai ales că a fost ultimul pe teren propriu din acest sezon, o ultimă impresie lăsată, per total cred că au avut o evoluţie bună în acest retur de campionat. Am avut patru marcatori diferiţi în acest meci, toate compartimentele au înscris, e un lucru bun, suntem în primele două echipe din serie ca număr de goluri marcate în play-off. Fiecare meci îl abordăm la victorie”, a declarat antrenorul echipei secunde a Pandurilor pentru site-ul oficial al grupării gorjene.
Cu acest succes în fața echipei lugojene, Pandurii II este sigură că va termina sezonul cel puțin pe poziția a patra, iar în cazul unei victorii în ultima etapă din play-off, în deplasarea de la Caransebeș, tinerii panduri ar putea încheia campionatul pe podium. Tot în liga a III-a, seria a IV-a, dar în play-out, în această etapă s-au înfruntat celelalte două reprezentante ale Gorjului. La Turceni, Știința și Jiul Rovinari au remizat, scor 1-1 (0-0). Simcea a deschis scorul pentru gazde în minutul 53, însă Nicolae Popescu a egalat cu 11 minute înainte de final punând un punct în contul oaspeților. În ultima etapă din play-out, Știința Turceni va sta, în vreme ce Jiul Rovinari va primi vizita celor de la FCM Reșița, meci care va decide ocupanta locului 8 în clasamentul final al seriei a IV-a.

Pandurii II Târgu Jiu – Vulturii Lugoj 4-1 (1-0)
Stadion „Municipal”, Târgu Jiu
Au marcat: Negrescu (min. 28), Dodoi (min. 67), Constantin (74), Bîrlan (min. 90+3) / Miculescu (min. 90+1)
Pandurii II: Negrilă – Trocan, Oiţă, Negrescu, Constantin – Bîrlan, Stegaru – Şendroiu (min. 38 Pîrcălabu), Dănăricu (min. 61 Trifu), A. Predescu (min. 76 Hemidi) – Dodoi (min. 72 Cocină). Antrenori: Adrian Bogoi şi Sorin Vintilescu.