Obiectiv îndeplinit! Craiova, din nou în Europa

592

Universitatea Craiova a dus la bun sfârşit un campionat în care a lăsat impresia că putea mai mult, dar în care putea pierde şi podiumul pe final. Cu toate acestea, victoria de la Iaşi (1-2) i-a adus “Ştiinţei” un binemeritat loc 3, poziţie pe care a terminat şi sezonul regular. Victoria de pe terenul moldovenilor poate fi şi una de moral înaintea finalei Cupei României, mai ales că elevii lui Mangia veneau după o serie de meciuri nereuşite. Oaspeţii au început rău confruntarea din Copou, iar ieşenii au punctat după numai 16 minute prin Kizito. Inspiraţi pe fază ofensivă, craiovenii au întors rezultatul până în pauză. Mateiu a readus egalitatea printr-un gol cu capul, primul în acest sezon, după o centrare a lui Bancu (`28). Acelaşi Bancu l-a servit ideal şi pe Băluţă, pentru golul doi, după o acţiune de toată frumuseţea, pornită de la o pasă a lui Mitriţă, care l-a copiat pe celebrul Ronaldinho şi s-a uitat în altă direcţie când i-a trimis mingea colegului său.

Vizitatorii şi-au creat oportunităţi bune şi în repriza secundă, dar scorul a rămas neschimbat. Craiova a terminat din nou pe locul 3 după 23 de ani şi s-a calificat în preliminariile Europa League. Universitatea poate să le ofere un sezon de vis fanilor săi, dacă va ridica şi Cupa României. Partida cu AFC Hermannstadt este programată duminică, 27 mai, de la ora 21.00, pe Arena Națională.

Poli Iaşi – Universitatea Craiova: 1-2 (1-2)
Poli Iași: Rusu – Zaharia (`67, Boșoi), Frăsinescu, Jagodinskis, Panțîru – Mihalache, Cioinac (`45+5, Mendes) – Platini, Joalisson (`81, Ștefănescu), Kizito – Cristea. Antrenor: Flavius Stoican.
Craiova: Mitrovic – Popa, Kelic, Ferreira – Martic, Zlatinski (`46, Santos), Mateiu, Bancu – Băluță, Glavina (`74, Burlacu), Mitriță (`87, Dimitrov). Antrenor: Devis Mangia.

CFR a ieşit campioană, FCSB a terminat pe doi
Ultima rundă din play-off nu a oferit surprize în ceea ce priveşte clasamentul final al primelor 6. CFR Cluj s-a impus, pe teren propriu, în partida cu Viitorul Constanţa. Singurul gol al confruntării a purtat semnătura lui Djokovici, în minutul 43. FCSB-iştii şi-au pus în zadar speranţe în trupa de la malul mării, oaspeţii neavând vreun şut pe spaţiul porţii. Bucureştenii au câştigat meciul cu Astra, de pe Arena Naţională, tot cu 1-0, dar golul marcat de Gnohere (`40) nu a mai putut schimba soarta trofeului suprem din fotbalul autohton, care a rămas la Cluj.