Meci greu, obiectiv îndeplinit

427

La mai puțin de 48 de ore de la meciul de la Giurgiu, Pandurii a început meciul de la Pîncota cu Șoimii, gorjenii bifând cu greu un succes care le permite să continue cursa în Cupa României Timișoreana.

Așa cum era de așteptat, Grigoraș a mizat la Pîncota pe o formație hibrid, cu 4-5 titulari și restul rezerve, fără însă a risca prea mult introducând și jucători neexperimentați, veniți de la echipa a doua. În aceste condiții, meciul a fost unul în care gazdele au îndrăznit destul de mult, chiar dacă tot echipa gorjeană a fost cea care a ținut mai mult mingea. Șoimii a avut primele ocazii, venite pe contraatac, însă Băd și Mihai au fost fie impreciși, fie blocați la timp de gorjeni. Pandurii a fost echipa care a deschis scorul, fundașul sloven Nejc Mevlja având un debut perfect la echipa gorjeană. Mevlja a deviat cu capul, în minutul 22, o centrare a lui Nistor, iar scorul a devenit favorabil Pandurilor, ceea ce era destul de normal, într-o confruntare cu o echipă de eșalon inferior. Numai că gazdele, impulsionate și de cei peste 1.000 de spectatori prezenți pe mica arenă arădeană, au revenit rapid în joc. La capătul unei jumătăți de oră de joc, scorul a redevenit egal după o șarjă a lui Mihai, care a scăpat singur cu Gliwa. Portarul polonez a respins șutul lui Mihai, însă mingea a ajuns la Flavius Băd, care a înscris din apropiere. Jocul s-a animat, Băd a avut o altă ocazie mare, scăpând singur cu Gliwa, însă vârful Șomilor l-a luat la țintă pe polonez și tabela a rămas nemodificată, așa cum nimic nu s-a schimbat nici după acțiunea ce a urmat, Nistor și Matulevicius ratând pe contraatac.

S-a întors roata
Repriza secundă a fost la fel de animată, gazdele fiind la fel de periculoase la poarta lui Gliwa. Fiecare echipă a solicitat câte un penalti, însă ambele s-au ales doar cu cartonașe galbene, Issa și Momcilovic fiind sancționați pentru simulări în opinia arbitrului întâlnirii. Șoimii și Pandurii și-au împărțit perioadele de dominare, gorjenii au părut să pună stăpânire pe joc după minutul 70, dar gazdele au revenit și au fost aproape de a marca în minutul 81, când reluarea lui Mihai din interiorul careului mic a fost deviată de Gliwa în bară, mingea ieșind apoi în corner. Pandurii a realizat cât de aproape a fost de o eliminare prematură din cupă și a apăsat pe accelerație. Predescu a provocat golul victoriei gorjene, șutul acestuia din afara careului, din minutul 84, fiind deviat de Suciu în propria poartă. Șoimii a căutat golul care să o trimită în prelungiri, dar după o repriză cu trei baloane trimise în bară la Giurgiu și un meci pierdut nedrept cu Astra, Pandurii a fost ocolită de șansă în minutul 87, când Suciu a fost la un pas să-și spele păcatele, dar șutul său din 6 metri a lovit bara și finalul a găsit echipa gorjeană în avantaj, e drept minim, dar suficient pentru ca trupa lui Grigoraș să fie pe tabloul optimilor de finală în Cupa României Timișoreana.

Șoimii Pîncota – Pandurii Târgu Jiu 1-2 (1-1)
Stadion “Șoimii”, Pîncota, spectatori: 1.200
Au marcat: Băd (min. 30) / Mevlja (min. 22), Suciu (min. 84 – autogol)
Şoimii: Paşcalău – Maghici (min. 72 Suciu), Cruşoveanu, Lung, Siminic – Polgar, Issa, Cuedan (min. 78 Mitu), Dubeştean – Băd (min. 65 Monac), Mihai. Antrenor: Dan Cuedan.
Pandurii: Gliwa – Buleică, Elton da Silva, Mevlja, Momcilovic – L. Iorga (min. 63 Shamsin), C. Predescu (min. 86 Răduț), Nistor, Shalaj – M. Roman (min. 89 I. Constantin), Matulevicius. Antrenor: Petre Grigoraş.
Cartonașe galbene: Maghici (min. 32), Issa (min. 51) / Elton (min. 17), Momcilovic (min. 69)
Arbitri: Florin Mihai Marcu – Iulius Radu Timar, Petru Marian Gaspar.