Începe EURO 2020

609

Turneul final al EURO 2020, care va fi găzduit de 11 oraşe de pe continent, printre care şi Bucureşti, va debuta pe 11 iunie şi se va încheia pe 11 iulie. Meciul de deschidere va fi cel dintre Italia şi Turcia, pe 11 iunie, pe Stadio Olimpico din Roma. Finala va avea loc la Londra, pe Wembley. Austria, Ucraina şi Macedonia de Nord vor evolua pe Arena Naţională, în cadrul Grupei C. Pe lângă trei meciuri din faza grupelor, Bucureştiul va fi şi gazda unui joc din optimile de finală.

Grupele EURO 2020
Grupa A (Roma şi Baku): Turcia, Italia, Ţara Galilor, Elveţia
Grupa B (Copenhaga şi Sankt Petersburg): Danemarca, Finlanda, Belgia, Rusia
Grupa C (Amsterdam şi Bucureşti): Olanda, Ucraina, Austria, Macedonia de Nord
Grupa D (Londra şi Glasgow): Anglia, Croaţia, Scoţia, Cehia
Grupa E (Sevilla şi Sankt Petersburg): Spania, Suedia, Polonia, Slovacia
Grupa F (Munchen şi Budapesta): Ungaria, Portugalia, Franţa, Germania

EURO 2020 | Meciurile din grupe
Vineri, 11 iunie
Turcia – Italia (22.00, Roma, Grupa A)
Sâmbătă, 12 iunie
Ţara Galilor – Elveţia (16.00, Baku, Grupa A)
Danemarca – Finlanda (19.00, Copenhaga, Grupa B)
Belgia – Rusia (22.00, St Petersburg, Grupa B)
Duminică, 13 iunie
Anglia – Croaţia (16.00, Londra, Grupa D)
Austria – Macedonia de Nord (19.00, Bucureşti, Grupa C)
Olanda – Ucraina (22.00, Amsterdam, Grupa C)
Luni, 14 iunie
Scoţia – Cehia (16.00, Glasgow, Grupa D)
Polonia – Slovacia (19.00, St Petersburg, Grupa E)
Spania – Suedia (22.00, Sevilla, Grupa E)
Marţi, 15 iunie
Ungaria – Portugalia (19.00, Budapesta, Grupa F)
Franţa – Germania (22.00, Munchen, Grupa F)
Miercuri, 16 iunie
Finlanda – Rusia (16.00, St Petersburg, Grupa B)
Turcia – Ţara Galilor (19.00, Baku,Grupa A)
Italia – Elveţia (22.00, Roma, Grupa A)
Joi, 17 iunie
Ucraina – Macedonia de Nord (16.00, Bucureşti, Grupa C)
Danemarca – Belgia (19.00, Copenhaga, Grupa B)
Olanda – Austria (22.00, Amsterdam, Grupa C)
Vineri, 18 iunie
Suedia – Slovacia (16.00, St Petersburg, Grupa E)
Croaţia – Cehia (19.00, Glasgow, Grupa D)
Anglia – Scoţia (22.00, Londra, Grupa D)
Sâmbătă, 19 iunie
Ungaria – Franţa (16.00, Budapesta, Grupa F)
Portugalia – Germania (19.00, Munchen, Grupa F)
Spania – Polonia (22.00, Sevilla, Grupa E)
Duminică, 20 iunie
Italia – Ţara Galilor (19.00, Roma, Grupa A)
Elveţia – Turcia (19.00, Baku, Grupa A)
Luni, 21 iunie
Macedonia de Nord – Olanda (19.00, Amsterdam, Grupa C)
Ucraina – Austria (19.00, Bucureşti, Grupa C)
Rusia – Danemarca (22.00, Copenhaga, Grupa B)
Finlanda – Belgia (22.00, St Petersburg, Grupa B)
Marţi, 22 iunie
Cehia – Anglia (22.00, Londra, Grupa D)
Croaţia – Scoţia (22.00, Glasgow, Grupa D)
Miercuri, 23 iunie
Slovacia – Spania (19.00, Sevilla, Grupa E)
Suedia – Polonia (19.00, St Petersburg, Grupa E)
Germania – Ungaria (22.00, Munchen, Grupa F)
Portugalia – Franţa (22.00, Budapesta, Grupa F)

EURO 2020 | Optimi de finală:
Sâmbătă, 26 iunie
1: 2A – 2B (19.00, Amsterdam)
2: 1A – 2C (21.00, Londra)
Duminică, 27 iunie
3: 1C – 3D/E/F (19.00, Budapesta)
4: 1B – 3A/D/E/F (22.00, Sevilla)
Luni, 28 iunie
5: 2D – 2E (19.00, Copenhaga)
6: 1F – 3A/B/C (22.00, Bucureşti)
Marţi, 29 iunie
7: 1D – 2F (19.00, Londra)
8: 1E – 3A/B/C/D (22.00, Glasgow)

EURO 2020 | Sferturi de finală
Vineri, 2 iulie
sfert 1: câştigătoarea optimii de finală 6 – câştigătoarea optimii de finală 5 (19.00, St Petersburg)
sfert 2: câştigătoarea optimii de finală 4 – câştigătoarea optimii de finală 2 (22.00, Munchen)
Sâmbătă, 3 iulie
sfert 3: câştigătoarea optimii de finală 3 – câştigătoarea optimii de finală 1 (19.00, Baku)
sfert 4: câştigătoarea optimii de finală 8 – câştigătoarea optimii de finală 7 (22.00, Roma)

EURO 2020 | Semifinale
Marţi 6 iulie
semifinala 1: câştigătoarea sfertului 2 – câştigătoarea sfertului 1 (22.00, Londra)
Miercuri, 7 iulie
semifinala 2: câştigătoarea sfertului 4 – câştigătoarea sfertului 3 (22.00, Londra)

EURO 2020 | Finala
Duminică, 11 iulie
câştigătoarea semifinalei 1 – câştigătoarea semifinalei 2 (22.00, Londra)
Cătălin Pasăre

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here