Garcea adună medalii!

2019

Atletul de la CS Pandurii, Adrian Garcea, continuă să impresioneze în competiţiile naţionale. Sportivul pregătit de antrenorul emerit Ion Bură a bifat încă două rezultate de excepţie. Tânărul gorjean a câştigat detaşat locul I la proba de 1.500m (3’51”) din cadrul Concursului Atletic de Seniori desfăşurat la Bucureşti. Garcea s-a impus cu 9 secunde avans faţă de următorul clasat. Diferenţa faţă de locul doi a fost şi mai mare la proba de 3.000 de metri, adjudecată de elevul lui Bură cu 46 de secunde avans (8′ 17″). Adrian Garcea va concura pe 15 februarie la Campionatele Balcanice de Atletism la Istanbul, Turcia.Sportivul legitimat la CS Pandurii Târgu Jiu este student la Universitatea Constantin Brâncuşi – Facultatea de Sport. Antrenorul său susţine că atletul poate să obţină şi la seniori rezultate la fel de valoroase ca la juniori, dar, pentru acest lucru, Garcea trebuie să primească un sprijin mai consistent din partea autorităţilor locale şi judeţene. Atletul a obținut ca junior medalie la Campionatele Europene.