Finalul i-a costat din nou

845

Baschetbaliștii de la CSM Târgu Jiu au fost învinși, duminică, la Târgu Mureș. Vizitatorii au cedat al doilea joc al anului, 77-66 (20-18, 20-20, 12-17, 25-11) cu CSM-ul din localitate. Meciul a contat pentru etapa a 14-a din LNBM. Gorjenii sunt acum la 1-11, dar noul antrenor Kresimir Basic a apreciat atitudinea elevilor săi. ,,Meciul a fost unul intens de ambele părți. Am început ultimul sfert cu 3 puncte avans, dar din păcate, câteva greşeli neforțate au schimbat soarta meciului, iar lipsa concentrării pe final de meci a decis câștigătoarea. Este păcat că după trei sferturi solide am intrat aşa în sfertul 4, iar rezultatul este acesta. De asemenea, cu 20 de mingi pierdute este foarte greu să câștigi un aşa meci. Felicitări echipei din Târgu Mureș, iar în ceea ce ne privește vrem să continuăm să luptăm, pentru că astăzi chiar am luptat. Vom continua să muncim şi să ne îmbunătățim jocul”, a declarat principalul gorjenilor. Shamiel Stevenson a fost cel mai eficient jucător din tabăra noastră, cu 16 puncte marcate și 10 recuperări. A fost un nou double-double după cel realizat în partida cu ciucanii. Dylan Frye (12 puncte), Xavier Cannefax (11 puncte), Andriy Agafonov (10 puncte), Camil Berculescu (8 puncte), Octavian Ilie (5 puncte) Porter Troupe (2 puncte) şi Andrei Gheorghe (2 puncte) au fost ceilalți marcatori ai oaspeților. Etapa viitoare, CSM Târgu Jiu se întoarce în Sala Sporturilor, pentru meciul cu echipa campioană, U BT Cluj Napoca.