Dublă lovitură pentru CSM Târgu-Jiu

4042

Baschetbaliştii gorjeni au pierdut ultimul meci al anului. Partida disputată în Sala Sporturilor din municipiu împotriva echipei CSM Galaţi s-a încheiat cu succesul categoric al oaspeţilor, scor 73-101. Nu a fost singura veste proastă pentru reprezentanţii clubului nostru, care l-au pierdut şi pe pivotul Stefan Andrejevic, accidentat în partea a doua a confruntării. Centrul sârb s-a lovit la picior şi a fost nevoie de intervenţia ambulanţei, care l-a preluat pe sportiv şi l-a transportat la spital. Meciul a stat sub semnul echilibrului doar în prima repriză, gazdele fiind depăşite clar în ultimele două sferturi (21: 17, 19 : 26, 21 : 31, 12 : 27). Ioan Alin Borşa a reuşit 22 de puncte pentru amfitrioni, iar ,,gălăţeanul” Milos Krivokapic a fost cel mai bun marcator al partidei cu 24 de puncte. Borşa şi Djurasevic au fost eliminaţi în sfertul patru după o altercaţie cu un jucător advers.,,Vreau să-mi cer scuze faţă de publicul spectator, astfel de evenimente nu au ce căuta pe parchetul unei săli de baschet. Tensiunea meciului, adrenalina şi oboseala au dus la evenimente nefericite, iar diferenţa s-a făcut după acele momente. Este un scor care nu reflectă realitatea din teren”, a declarat Claudiu Alionescu, antrenorul formaţiei noastre.Din fericire, accidentarea lui Andrejevic nu este foarte serioasă.,,La prima vedere a părut o accidentare destul de gravă. Se pare totuşi că este o entorsă mai puternică. O să mai facem o serie de investigaţii, dar sper ca la meciul cu Sighetul să fie din nou pe teren”, a adăugat Alionescu. CSM Târgu-Jiu a terminat anul cu trei victorii şi opt înfrângeri.
CSM: Jovan Djurasevic 14p, Stefan Andrejevic 6p, Ioan Borşa 22p, Andrei Gheorghe 7p, Adrian Roșu, Alexandru Berca 11p, Camil Berculescu 13p, Răzvan Bratoloveanu, Teodor Grama, Raul Danciu, Remus Răceanu.