Două la rând pentru Viitorul

1587

Viitorul Târgu Jiu a început bine şi noul sezon. După înfrângerea cu Rapid, trupa lui Flavius Stoican a reuşit să lege două succese consecutive. Formaţia gorjeană s-a impus pe terenul echipei din comuna Recea, după un meci-thriller, cu 7 goluri marcate. Deşi gazdele i-au luat pe sus pe vizitatori, cu un gol chiar în primul minut, Viitorul a avut o replică tăioasă şi a preluat, rapid, conducerea pe tabelă. Dragu a transformat un penalti scos de Gîrbiţă (8), iar Paraschiv a marcat cu o lovitură de cap (27). După ce a contribuit decisiv la primele două reuşite, Gîrbiţă şi-a trecut numele şi pe lista marcatorilor. Jucătorul format la Craiova a transformat o nouă lovitură de pedeapsă (54). Meciul era departe de a fi încheiat, pentru că Recea a redus din handicap prin Adrian Micaş (66). Ultimele 10 minute au mai adus două goluri. Andrei Șerbănescu (84) a dus scorul la 2-4, iar Adrian Balha (87) s-a asigurat că finalul este unul plin de suspans. Maramureşenii nu au mai avut puterea de a egala, iar oaspeţii au bifat o victorie importantă. Viitorul joacă în runda următoare cu FCU Craiova, pe teren propriu. Echipa condusă de Nicolo Napoli este neînvinsă în primele 3 runde.
Fotbal Comuna Recea – Viitorul Pandurii: 3-4 (1-2)
Fotbal Comuna Recea: Bota (cpt.) – Lihet, Fl. Cordoș, M. Urs, R. Ispas – Szecui, Micaș, Brata (46, Balha), Ant. Lung – Luboya (46, Mărieș) – M. Coman Rezerve: Răilean – R. Rus, Jucan, Chinde, Oiță, Dav. Simon, Akhmatov Antrenor: Ciprian Danciu
Viitorul Pandurii: Rob. Bodea – Ciul, Băican, Copaci (66, Core), Andr. Dragu – Prejmerean, Chiorean (cpt.), Șerbănescu, Cioiu – Gîrbiță, D. Paraschiv (69, Mitrică). Rezerve: Moga – Chelariu, Trancă, Ludușan, Paunchici, Buia, Bădăuță. Antrenor: Flavius Stoican