Cupa Mondială: „Stejarii”, în genunchi

776

La debutul în grupa B a Cupei Mondiale de rugby România a fost învinsă de Irlanda, proaspăta câștigătoare din Turneul celor 6 Națiuni, liderul ierarhiei mondiale și una dintre favoritele la câștigarea turneului, scor 8-82. România a început cu tupeu, iar în minutul 3 Rupanu a reușit să culce balonul oval în terenul de țintă advers. Avantajul a ținut doar până la prima acțiune ofensivă a irlandezilor. Cu legendarul Johnny Sexton în zi mare, inclusiv două eseuri reușite, adversarii „stejarilor” au obținut bonusul ofensiv încă din prima parte. Dezechilibrul a fost și mai pregnant în partea secundă. Dominați fizic, deseori în contratimp, elevii lui Eugen Apjok n-au putut opri tăvălugul alb-verde. Eseurile au curs, un total de 12, iar diferența a fost cea mai mare din istoria înfruntărilor directe la Cupa Mondială. Irlandezii n-au avut milă nici în prelungirile meciului, când puteau opri partida. Au preferat să continue și au înscris ultimul eseu după un atac plecat din apropiere de propriile buturi. Pentru România urmează un duel la fel de complicat, împotriva Africii de Sud, deținătoarea trofeului. Obiectivul real al „stejarilor” este evitarea ultimei poziții în grupă. Pentru asta va fi nevoie de o victorie în ultima rundă, împotriva reprezentativei din Tonga.