CSM Târgu-Jiu, victorie după aproape două luni

1139

După o perioadă semnificativă de ,,secetă”, baschet-baliştii de la CSM Târgu-Jiu s-au impus în Liga Naţională. Victoria a venit tot în faţa echipei din Ciuc, singura pe care gorjenii o învinseseră şi în turul campionatului. De data aceasta, succesul a fost unul mult mai concludent, 87 : 73 (28 : 10 17 : 23 20 : 16 22 : 24). Cu o nouă armă sub panou, Stefan Andrejevic, gazdele au defilat în primul sfert, când au luat şi un avantaj decisiv. Pivotul sârb a fost şi cel mai bun jucător al formaţiei noastre, cu 21 de puncte la activ, şi cu aceeaşi cifră în dreptul indicelui de eficienţă. ,,Andrejevic va fi plusul de care avem nevoie. A fost primul său meci şi a făcut un joc foarte bun. Este un cinci clasic, citeşte foarte bine jocul şi ne va ajuta în momentele dificile, atât în atac, cât şi în apărare. Am spus-o, are nevoie şi el de o perioadă de adaptare, dar echipa noastră va arăta altfel cu el în teren”, a declarat antrenorul Claudiu Alionescu. Principalul CSM-ului a mai spus că diferenţa s-a făcut pe faza ofensivă, iar succesul este unul preţios.,,Este o victorie importantă pentru noi, în primul rând, pentru că am început aşa cum trebuie returul. În al doilea rând, este o victorie pentru moralul echipei şi o victorie care ne pune la 2-0 împotriva echipei din Ciuc. Aceste meciuri vor conta foarte mult în partea a doua a sezonului, unde punctele acumulate în prima faza se păstrează, iar de aici plecăm deja cu două victorii împotriva lor. Diferenţa a făcut-o jocul nostru ofensiv. În acelaşi timp, sunt un pic dezamăgit de defensivă, pentru că ne-am propus ca target undeva sub 65 de puncte. Am început foarte bine primul sfert, am primit doar 10 puncte, însă sfertul doi şi sfertul patru ne-au costat. Este o victorie foarte importantă, dar le-am spus şi băieţilor în vestiar că trebuie să o uităm chiar din această seară, pentru că, vineri, la Târgu-Jiu, va reveni Focşaniul, o altă echipă de un alt calibru, şi noi trebuie să ne focusăm doar pe acel meci”, a precizat Alionescu.
CSM: Jovan Djurasevic 6p, Stefan Andrejevic 21p, Ioan Borşa 11p, Andrei Gheorghe 14p, Rick Lee Currey Jr. 3p, Adrian Roșu 12p, Alexandru Berca 14p, Camil Berculescu 2p, Răzvan Bratoloveanu 1p, Ors Kilyen 3p , Remus Răceanu, Raul Danciu. Antrenor: Claudiu Alionescu.