Campania educațională ,,Copilărie fără violenţă!”

1896

Din dorința de a marca Ziua Națională Împotriva Violenței asupra Copilului, Centrul Județean de Resurse şi Asistență Educațională Gorj a derulat la nivelul judeţului Gorj, în perioada 24 mai – 2 iunie 2021, cea de-a opta ediţie a campaniei ,,Copilărie fără violenţă!”, în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit Nr.1 Târgu-Jiu, sub coordonarea domnișoarei profesor consilier școlar Crăciunescu Claudia, având următoarele activități:
Activităţi de consiliere de grup cu preşcolarii pe problematica violenţei având ca obiective:
-să identifice emoţiile la ei şi la ceilalţi;
-să-şi dezvolte abilităţile de a funcţiona social;
-să-şi dezvolte abilităţile de comunicare;
-să rezolve într-o manieră non-violentă un conflict prin strategii adecvate vârstei.
Concurs de desen cu tema ,,Copilărie fără violenţă – învăţământul preşcolar”.
Concursul de desen ,,Copilărie fără violență!” a avut ca obiectiv general implicarea activă a preșcolarilor de la Grădinița cu Program Prelungit Nr.1 Târgu-Jiu și de la Grădinița cu Program Normal Nr. 20 Târgu-Jiu în acțiuni ce au ca țintă îmbunătățirea stilului de viață prin promovarea comportamentelor prosociale. Scopul concursului a urmărit dezvoltarea abilităților de realizare a unor mijloace de expresie adecvate combaterii violenței.
La acest concurs preșcolarii și-au exprimat prin desen opinia cu privire la fenomenul violenței, astfel încât a fost stimulată inițiativa lor de a participa la acțiuni de prevenire a violenței. Comisia de jurizare formată din: Președinte prof. consilier școlar Crăciunescu Claudia și membri prof. consilier școlar Dochin Elena Meda, documentarist Istratie Mădălina și mediator școlar Popescu Cristina au centralizat jurizarea lucrărilor la Concursul de desen ,,Copilărie fără violență!”, astfel:
Grădinița cu Program Prelungit Nr.1 Târgu-Jiu
Grupa Mare ,,A”:
Premiul I – Pistolescu Patricia Anastasia
Premiul II – Popescu Carla Maria
Premiul III – Popescu Diana
Mențiune – Hortopan Taisa Natalia
Grupa Mare ,,B”:
Premiul I – Găvan Anastasia
Premiul II – Dinulescu Ștefania
Premiul III – Gârdu Miruna
Mențiune – Nanu Daria
Grupa Mijlocie ,,A”:
Premiul I – Ionescu Carina
Premiul II – Mitroi Maria Antonia
Premiul III – Dragomir Nicole Flori
Mențiune – Popescu Ariana Maria
Grupa Mijlocie ,,B”:
Premiul I – Frățilescu Anisia
Premiul II – Schileru Adriana
Premiul III – Merișescu Ana
Grupa Mică ,,A”:
Premiul I – Țiu Anastasia
Premiul II – Stan Iris
Premiul III – Sarcină Eveline
Mențiune – Baldovin Jessica
Grupa Mică ,,B”:
Premiul I – Cristescu Antonia
Premiul II – Socol Ana Maria
Premiul III – Iordache Raisa Maria
Mențiune – Dabu Ștefania
Grădinița cu Program Normal Nr.20 Târgu-Jiu
Grupa Mijlocie ,,A”:
Premiul I – Antonie Daria Ioana
Premiul II – Giurgiu Nicholas Bogdan
Premiul III – Manolache David
Mențiune – Bratu Cataleya
Grupa Mică ,,A”:
Premiul I – Bonculescu Ramir
Premiul II – Bojincă Patricia
Premiul III – Turturea Niculina
Mențiune – Toropu Natalia
Grupa Combinată:
Premiul I – Basica Eric Nicholas
Premiul II – Grigorescu Eduard
Premiul III – Popescu Ioana Sofia
Autori:
Prof. consilier școlar CJRAE Gorj,
Crăciunescu Claudia
Mediator școlar CJRAE Gorj,
Popescu Cristina

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here