Berculescu, cel mai bun tricolor cu Grecia

521

Gorjeanul Camil Berculescu a fost cel mai eficient jucător al României în partida pierdută de prima reprezentativă împotriva Greciei, scor 62-92. Meciul de baschet a contat pentru Campionatul European U20 masculin Divizia A – ediția 2018 (Germania), o competiţie la care echipa lui Mihai Silvăşan este debutantă. Berculescu (U-BT Cluj-Napoca) a fost cel mai bun marcator al tricolorilor, reuşind 19 puncte şi 3 recuperări.
Tudor Fometescu a adăugat 12 puncte şi 6 recuperări, iar Dimitris Moraitis a fost cel mai bun jucător de pe parchet, contabilizând 16 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive și 3 intercepții. România a început partida cu: Mureșan, Berculescu, Diculescu, Petrescu și Georgiadis. Tricolorii au avut un start dezastruos de meci, şi nu au punctat în primele șase minute și jumătate ale confruntării de la Chemnitz. România a avut foarte multe posesii pierdute, 15 doar în prima jumătate a partidei. Trupa noastră a reuşit un start bun doar în repriza secundă, când a izbutit un parțial de 11-5 cu care s-a apropiat la 35-45. Elenii au replicat imediat marcând șase puncte pentru a reface ecartul consemnat la jumătatea partidei, iar scorul cu zece minute înainte de final era 69-46 pentru greci. Selecţionata elenă este campioana în exercițiu a Europei la U20 masculin.