Adrian Garcea, vicecampion balcanic!

798

Sportivul legitimat la CS Pandurii, Adrian Garcea, a mai bifat o medalie importantă. Elevul lui Ion Bură s-a încununat vicecampion balcanic la juniori, în proba de 1.500 de metri. La întrecerea sportivă desfăşurată la Piteşti au fost prezenţi peste 500 de participanţi din 17 ţări. “A fost un concurs reuşit pentru el, n-a abordat probele lui obişnuite de 5.000 de metri, 10.000 metri, pentru că la sfârşitul săptămânii va avea loc Campionatul de Seniori la Piteşti. A fost un antrenament şi în vederea Campionatelor Europene. M-a interesat să facă o probă mai scurtă, mai în viteză”, a declarat antrenorul Ion Bură. România a ocupat locul al doilea în clasamentul pe medalii la Campionatele Balcanice de atletism pentru juniori, cu 10 medalii de aur, 7 de argint şi 9 de bronz. Turcia a ocupat primul loc al clasamentului, cu 11 medalii de aur, 7 de argint şi 9 de bronz, iar locul al treilea a fost ocupat de Grecia, cu 8 medalii de aur, 8 de argint și 7 de bronz. Cea mai bună sportivă a competiţiei a fost Milica Gardasevic din Serbia, care a adunat, conform sistemului IAAF de punctare a performanțelor, 1.121 de puncte pentru performanța sa de 6,56 m în proba de lungime, la masculin remarcându-se Odysseas Mouzenidis din Grecia, care a primit 1.101 puncte pentru performanța sa de 19,67 m în proba de aruncare a greutății.