S-au tras la sorți sferturile Cupei

1239

Federaţia Română de Fotbal a fost, luni, gazda, tragerii la sorţi a sferturilor de finală ale Cupei României, ediția 2019-2020. Meciurile vor avea loc într-o singură manșă în perioada 3-5 martie. Craiova va juca la Iaşi, Dinamo la Clinceni, iar FCSB la Sibiu. Singura echipă de ligă secundă rămasă în competiţie, Petrolul Ploieşti poate visa la semifinale, după ce sorţii i-au scos în cale trupa din Sfântul Gheorghe.
Academica Clinceni – Dinamo
CSM Politehnica Iași – Universitatea Craiova
Hermannstadt – FCSB
FC Petrolul Ploiești – Sepsi OSK Sf. Gheorghe
În caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă. În toate jocurile se pot efectua maximum trei înlocuiri de jucători pe durata celor 90 de minute. În situația jocurilor în care se vor disputa reprize de prelungiri, este permisă efectuarea a patru înlocuiri de jucători, cu condiția ca și cea de-a patra înlocuire să se efectueze numai în reprizele de prelungiri.Deţinătoarea trofeului este Viitorul Constanţa.