Primul eşec acasă pentru handbaliste

1299

CSM Târgu Jiu a suferit o înfrângere drastică pe teren propriu, în runda a cincea a Diviziei A. Gorjencele au fost depăşite în Sala Polivalentă de către CS Activ Prahova Ploieşti, scor 20-32. Vizitatoarele au condus la pauză cu 15-11, şi au mărit ecartul în repriza secundă. Andreea Olariu şi-a trecut în cont şapte reuşite, iar Bianca Stanca a punctat de patru ori pentru echipa noastră. Ionela Leuştean a fost cea mai bună marcatoare a prahovencelor, şi a meciului, cu 11 reuşite, în timp ce coechipiera sa, Cristina Creţu, a înscris 6 goluri. A fost al doilea eşec consecutiv pentru fetele conduse de Liviu Andrieş, care au pierdut, runda trecută, şi pe terenul liderului, CS Dacia Mioveni. Antrenorul principal al gazdelor a declarat că s-au simţit şi problemele de lot, dar fetele sale trebuie să rămână realiste şi să muncească mai mult. ,,Mă aşteptam la asemenea momente, pentru că ştiam pe cine antrenez. În ultimele două jocuri am evoluat împotriva echipelor care şi-au anunţat intenţia la promovare. Din păcate, noi nu am putut alinia întreaga formulă, pentru că cele două ucrainience nu au putut să evolueze. Sunt ceva probleme cu toţi jucătorii din Ucraina, şi chiar joi ne-au anunţat că nu pot evolua în meciul de astăzi (n.r. sâmbătă). S-a văzut lipsa lor, sunt jucătoare de bază ale noastre, care trag echipa după ele, dar ştiam unde suntem. Cam asta ne e valoarea, suntem în primul an şi încercăm să facem o echipă competitivă. Trebuie să ţinem capul sus”, a precizat Andrieş. Obiectivul formaţiei noastre este o clasare în primele trei locuri. Momentan, echipa din Târgu-Jiu se află pe ultima treaptă a podiumului.