Patru craioveni, în echipa etapei

963

Mirko Pigliacelli, Valentin Mihăilă, Andrei Cristea şi antrenorul Devis Mangia au fost incluşi de Liga Profesionistă de Fotbal în echipa etapei a 23-a. Cei patru “juveţi” au reuşit această performanţă, după ce Universitatea Craiova s-a impus în derbiul rundei cu CFR Cluj, scor 2-0. “Mirko Pigliacelli (U Craiova / 25 de ani / 23 jocuri) – A bifat al 10-lea meci din acest sezon fără gol primit, egalându-l la acest capitol pe Giedrius Arlauskis. În plus, jocul bun de picior i-a adus şi prima pasă de gol în Liga 1 Betano. Valentin Mihăilă (U Craiova / 19 ani / 18 jocuri) – Puştiul debutat de Mangia în startul sezonului a avut o nouă evoluţie remarcabilă. A reuşit a treia pasă de gol din ediţia curentă, în care a mai obţinut şi două penalty-uri. Andrei Cristea (U Craiova / 34 de ani / două jocuri pentru U Craiova) – A deschis scorul în derby-ul etapei şi a devenit primul jucător care a marcat pentru două echipe în ediţia curentă. Experienţa sa reprezintă un mare câştig pentru olteni. Devis Mangia (U Craiova / 44 de ani) – A fost inspirat în alegerea formulei de start prin titularizarea lui Andrei Cristea, dar şi la pauză, când a reglat excelent problemele apărute în defensivă pe durata primei reprize”, a scris lpf.ro.