Înfrângere pentru România U18

1086

Tricolorii U18 au pierdut şi al doilea joc de pregătire din cadrul turneului La Manga din Spania. România a condus la pauză puternica selecţionată a Portugaliei, dar nu au reuşit să menţină avantajul până la final, şi lusitanii s-au impus cu 2-1. Golul nostru a fost reuşit de Ianis Stoica, în minutul 35, la o fază în care portarul advers a respins greșit balonul centrat de gorjeanul Mihai Danciu. Henrique Pereira (47 ) şi Filipe Cruz (66), dintr-o lovitură de la 11 metri, au stabilit soarta ,,punctelor”. Tricolorii au debutat, vineri, la turneu cu o înfrângere la limită, 2-3 cu Norvegia, golurile noastre fiind reușite de Bălan și Bani.
România: 12. Hindrich – 13. Iana (2. Grosu, 58), 15. Tălmaciu (5. Mitran, 65), 17. Buta, 21. Sima (4. Stefanovici, 75) – 6. Perianu-cpt., 18. Botond (8. Grameni, 75) – 16. Peto (11. Bălan, 75), 22. Bani (10. Pitu, 75), 24. Danciu – 7. Stoica (9. Munteanu, 65). Selecționer: Daniel Oprescu
Rezerve: 1. Tătaru – 3. Chilili, 20. Pascu.
În ultimul meci din Spania, România va întâlni selecţionata similară a Turciei. Actuala generaţie U18, care începând din vară devine U19, este calificată direct la Campionatul European U19 din 2021 din postura de ţară gazdă şi nu va disputa preliminarii.