CSM Târgu Jiu a pierdut în fața bucureștenilor! Baschetbaliștii de la Dinamo, mai inspirați

1005

* Dinamo s-a impus la 10 puncte distanță
* Tabăra gorjenilor, Malik Morgan, Kevin Allen, Octavian Ilie, Ahmed Bashir, evoluții bune
* După rezultat, s-a încheiat colaborarea cu antrenorul Jordanco Davitkov – pe cale amiabilă

Într-un meci din etapa a-19-a din Liga Naţională, CSM Târgu Jiu a pierdut duelul cu Dinamo Bucureşti, scor 73-83. Duminică, 6 februarie, Sala Sporturilor a găzduit un meci extrem de important pentru gruparea gorjeană în lupta pentru un loc în play-off, meci pierdut însă de elevii lui Jordanco Davitkov. Pe sferturi scorul a fost: 21-27,18-19,18-18,16-19. Malik Morgan, cu 15 puncte marcate, a fost cel mai bun om al grupării gorjene. În faţa unui public extrem de numeros şi hotărât să îşi susţină favoriţii în încercarea de a trece de Dinamo, CSM Târgu Jiu a cedat în faţa bucureştenilor într-un meci pe care erau obligaţi să-l câştige pentru a rămâne în lupta pentru un loc de play-off. Dinamo a fost echipa care a fost în cea mai mare parte a timpului la conducere în acest meci. Baschetbaliştii grupării gorjene au reuşit să revină la un moment dat pe tabelă, dar doar pentru puţin timp. Elevii lui Davitkov, susţinuţi de inimosul public târgujiuan, au dat senzaţia, în câteva rânduri, că pot să revină în meci şi să scoată un rezultat pozitiv. Dinamoviştii au fost însă ceva mai inspiraţi la finalizare şi s-au impus la 10 puncte distanţă, scor final 83-73 pentru gruparea bucureşteană. Pe sferturi scorul a fost: 21-27,18-19,18-18,16-19. CSM Târgu Jiu a început în formula: Porter Troupe, Kevin Allen, Malik Morgan, Ahmed Bashir şi Octavian Ilie. Oaspeţii au fost cei care au deschis tabela, dar tânărul Octavian Ilie a început curajos meciul şi a egalat situaţia. Tot Octavian Ilie a scuturat plasa de la distanţă şi CSM Târgu Jiu trecea la conducere, 7-4. Dinamo a dat replica imediat şi a trecut în avantaj, 9-7, dar Octavian Ilie aduce din nou egalarea. Dinamo trece la conducere pe tabelă, 14-11, dar Octavian Ilie are din nou un moment de inspiraţie şi înscrie de la 3p pentru 14-14. Ceva se rupe în jocul gorjenilor şi Dinamo se desprinde la 24-15, moment în care Malik Morgan puncteză şi el de 3p, scor 18-24. La fel fac însă şi dinamoviştii, iar tabela arăta 27-18. Finalul primului sfert îl găseşte pe Malik Morgan din nou la finalizare din afara semicercului şi primul sfert se încheie cu +6 în dreptul lui Dinamo, scor 21-17. Sfertul doi începe cu Dinamo la finalizare, scor 21-29, dar CSM Târgu Jiu porneşte o cursă de urmărire a adversarului. Susţinuţi de publicul din tribune baschetbaliştii gorjeni topesc repede diferenţa de pe tabelă. Rând pe rând, Malik Morgan, Brandon Sly, Porter Troupe şi Kevin Allen punctează pentru CSM Târgu Jiu care trece în avantaj pe tabelă, scor 30-29. Dinamo trece la rândul ei din nou în avantaj, dar Bashir puncteză pentru 31-31. Dinamo dă replica şi se desprinde la 37-31. Nicoară intră pe teren, înscrie şi strânge scorul, 37-33 pentru oaspeţi. Dinamo mai prinde însă câteva momente bune şi se desprinde la 44-34. Finalul sfertului doi aparţine gorjenilor care punctează prin Ahmed Baschir, Malik Morgan şi Octavian Ilie. Cu toate acestea, Dinamo se impune şi în actul doi, scor 19-18, şi intră la vestiare cu +7, scor 46-39. Sfertul 3 începe cu reuşita de 3p a lui Malik Morgan şi scorul devine 42-46 şi gorjenii încep să spere din nou. Elanul gazdelor este stopat imediat de echipa bucureşteană care se desprinde la 10 puncte, 52-42. Porter Troupe şi Nicoară reduc din diferenţă, 52-46. Oaspeţii sunt însă în formă la aruncările de afară şi-l determină pe Davitkov să ceară time-out. Tabela indica 57-46 pentru Dinamo. La reluare, Kevin Allen reuşeşte 5 puncte consecutive, pentru 51-57. Nicoară şi Brandon Sly găsesc drumul către coş şi scorul se reduce la 61-57 pentru Dinamo. Sfertul se încheie cu o aruncare a oaspeţilor de 3p şi actul 3 se termină la egalitate, 18-18, iar la general, înainte de decisiv, Dinamo se menţinea la conducere, scor 64-57. Sfertul patru începe cu echipa oaspete sub panou, la finalizare. Ahmed Bashir încearcă din răsputeri să pătrundă prin agresiva apărare dinamovistă şi înscrie la rândul său 5 puncte consective, moment în care tabela indica 71-64 pentru Dinamo. Sfertul patru îi aparţine, din punct de vedere al reuşitelor, lui Ahmed Bashir, care punctează din nou, dar tot Dinamo conducea pe tabelă, scor 75-68. Brandon Sly şi Porter Troupe mai punctează şi ei, dar timpul se scurge în favoarea oaspeţilor care ajung la 81-72 pe tabelă. Porter mai pune un punct de la linia de libere, dar Dinamo are ultima reuşită a meciului, cu care câştigă ultimul act, scor 19-16, şi se impune la general cu 83-73. Cel mai bun om din tabăra gorjenilor a fost Malik Morgan, cu 15 puncte reuşite, 6 recuperări şi o pasă decisivă. A fost urmat de Kevin Allen, care a totalizat 12p, 10 recuperări şi 3 asisturi. Evoluţii foarte bune au avut şi Octavian Ilie, cu 12 puncte reuşite de jucătorul gorjean, şi Ahmed Bashir, cu 11p, 7 recuperări şi un asist.
CSM TÂRGU JIU: Kevin Allen 12p, Andrei Bărăgan, Brandon Sly 7p, Porter Troupe 9p, Ahmed Bashir 11p, Titus Nicoară 7p, Camil Berculescu, Andrei Gheorghe, Malik Morgan 15p, Alexandru Berca, Mihai Bădiţă, Octavian Ilie 12p. Antrenor principal: Jordanco Davitkov. Antrenori secunzi: Claudiu Alionescu şi Alexandru Gliga.

Jordanco Davitkov își încheie raporturilor contractuale cu clubul
După rezultatul cu Dinamo, CSM Târgu Jiu anunţă încheierea raporturilor contractuale cu antrenorul Jordanco Davitkov, pe cale amiabilă, cu acordul ambelor parți, începând cu data de 7 Februarie 2022. Între anii 2001-2007, Jordanco Davitkov a fost antrenor al naționalei Macedoniei.
El a mai fost și selecționer al Kuweitului, alături de care a câștigat o medalie de bronz la Jocurile Golfului, în 2011. De asemenea, a câștigat trei titluri în Kuweit cu BC Qadsia (2009-2011). Înainte de experiența din Golf, mai fusese antrenor principal în țara sa natală, în perioada 2000-2008, la al KK Nikol Fert, KK Strumica 2005, Balkan Steel Skopje și KK Rabotnicki. De asemenea, a mai antrenat în Islanda, la BC Snaefell. Ca jucător a evoluat pentru naționala de tineret a Yugoslaviei și a fost primul căpitan al echipei naționale a Macedoniei.