Debut cu dreptul pentru Trică

1032

Antrenorul Eugen Trică a adus Viitorului primul succes din campionat. Trupa gorjeană s-a impus, dramatic, duminică, pe teren propriu împotriva Politehnicii Timişoara, scor 2-1. Gazdele au deschis scorul rapid. Ciprian Rus şi-a amintit că e un marcator şi a izbutit să înscrie în minutul 12, după o pasă a lui Buleică. Susţinuţi de o frumoasă galerie, timişorenii s-au năpustit spre poarta adversă, dar Benzar a ratat două ocazii importante (16, 27). Acosta putea să le confere gorjenilor un avantaj liniştitor la pauză, dar nu l-a putut învinge pe Devenish din poziţie ideală (36). Partea secundă a început tot cu trupa viola în atac, însă Eftimie i-a răpit şansa egalării lui Bîrnoi. Bănăţenii şi-au pierdut din elan şi meciul a stat sub semnul echilibrului, fără ca oponentele să-şi mai creeze ocazii mari de a marca. Dodoi i-a mai trezit pe spectatori din amorţeală cu un şut din marginea careului, dar balonul său nu a fost suficient de bine plasat (78). Viitorul putea lovi pe o nouă ,,contră”, dar Mitrică a şutat pe centru, uşor pentru portarul advers (81). Potrivit unui clișeu bine cunoscut, ocaziile s-au răzbunat. Erik Gerbi a punctat în minutul 87, după o fază prelungită de atac a vizitatorilor. Totuşi, Copaci s-a asigurat că debutul lui Trică este unul reuşit şi a înscris la una dintre ultimele faze ale jocului. Viitorul a acumulat 6 puncte după primele opt runde.
Viitorul în meciul cu Timişoara: Eftimie – Buleică (cpt.), Core, Al. Băican, Copaci, Țegle, Felipe Acosta, Vulpe (70, Vespe), Al. Dulca (74, Mitrică), Dodoi (80, Doumbia), Cip. Rus. Rezerve: N. Grecu – Ciul, Gheban, Sveikauskas, Gîrbiță, Brînzan. Antrenor: Eugen Trică.