Junioarele 3, succes muncit cu Slatina

999

CSM Târgu Jiu a obținut primul succes în cadrul Turneului Final de Junioare 3 la handbal, care se dispută la Reșița. Trupa pregătită de Andrei Enache a trecut cu 34-31 de CSM Slatina, grație avansului luat în prima repriză. Gorjencele au câștigat actul întâi cu 16-5. Din acest sezon, la nivel juvenil, în prima parte din meci, cele două formații aliniază cinci jucătoare, plus un portar. Echipa noastră nu a avut rival în această formulă nici la turneele precedente, iar ,,rețeta” s-a aplicat și miercuri. Totuși, formația din Slatina a dat o replică mult mai dârză în celelalte două părți ale jocului, atunci când s-a jucat în sistem 6+1. Adversarele au câștigat ambele reprize, 15-9 și 11-9, insuficient însă să se impună la general. Slageana Radosavlevici a reușit 11 goluri pentru echipa noastră, iar Raluca Chiriac a punctat de 10 ori. În primul meci din grupă CSM București a trecut de CSS 6 București, scor 31-28. CSM Târgu Jiu va disputa următoarea partidă cu CSS 6 București, joi, 3 iunie, de la ora 12.30.
CSM TÂRGU JIU: Daria Dumitru, Vanesa Podărița – Raluca Chiriac (10), Raisa Copăcean, Luiza Cruceru, Bianca Bîrlete (1), Alesia Cișmașu (5), Sonia Motoc (1), Elena Căciularu (3), Cristina Grecu (3), Elisa Hentea, Slageana Radosavlevici (11), Emanuela Iliescu, Rebeca Imbri. Antrenor: Andrei Enache.