Andreea Pîşcu a luat bronzul în Argentina

1028

Atleta din Gorj, Andreea Pîşcu (CS Știința Bacău), a bifat o nouă medalie internaţională de prestigiu. Sportiva a cucerit locul al treilea, alături de reprezentativa României, în cadrul probei de 42 de kilometri a Campionatului Mondial de alergare montană găzduit de orașul argentinian Villa de Angostura. Andreea este pregătită în prezent de Cristina Alexe, unul dintre antrenorii coordonatori ai lotului tricolor în America de Sud. Gorjeanca a contribuit sâmbătă, 16 noiembrie, la reușita României cu un timp de 4 ore, 18 minute și 17 secunde, ocupând locul al 26-lea în clasamentul individual. În vârstă de 23 de ani, Pîşcu a fost cea mai tânără sportivă din lotul care a reprezentat România. La individual, competiția a fost câștigată tot de o româncă, Cristina Simion, care a trecut de linia de sosire după 3 ore, 49 de minute și 57 de secunde. ,,Victoria este obiectivul fiecărui sportiv! Un titlu mondial este o mare realizare și îmi confirmă faptul că munca asiduă, depusă în ciuda obstacolelor apărute pe parcurs, aduce satisfacția marilor rezultate. Medalia câștigată mă obligă să muncesc mai mult! Acum va trebui să confirm de fiecare dată statutul de campioană mondială! Sunt fericită și mândră că am devenit campioană mondială! Mulțumesc tuturor celor care au fost alături de mine pe acest lung traseu al performanței”, a declarat Cristina Simion, atletă legitimată la CSA Steaua, pentru fra.ro.