Gazdele, mai bune la debutul ligii secunde. 60 de jucători U20, folosiţi

1111

Victoria Ripenisei la FC Argeş a consemnat încheierea primei etape a noului sezon din Liga 2 Casa Pariurilor. În runda de debut au fost şase succese ale gazdelor, trei ale echipelor vizitatoare și un singur rezultat de egalitate. Pandurii Târgu-Jiu a debutat cu stângul, fiind învinsă la Turnu Măgurele. S-au înscris 19 goluri, trei dintre acestea fiind reușite de fotbaliștii Under 20. Potrivit statisticilor FRF, în total, în cele 10 jocuri ale rundei, au fost folosiți 60 de jucătorii eligibili regulii U20: 41 au început partida ca titulari, iar 27 au bifat toate minutele. 44 dintre fotbaliștii care au evoluat în prima etapă sunt născuți în anul 2000, 12 în 2001 și 4 în 2002 (doi dintre aceștia la FC Petrolul Ploiești). Formaţiile din Târgu-Jiu au folosit 7 fotbalişti cu vârsta sub 20 de ani în prima rundă. La Pandurii au jucat Rasoveanu (integralist), Nichifor (titular, 49 de minute) şi Vișan (intrat în minutul 49), iar la Viitorul au jucat Dunca (integralist), Negrean (integralist), Hăjmășan (din minutul 55) şi Porumb (din minutul 90). În ediția 2019-2020 a competiției, cluburile trebuie să folosească, pe durata întregii partide, cel puțin doi fotbaliști Under 20. Sunt eligibili jucătorii născuți începând cu 1 ianuarie 2000.