Papură, după succesul cu Academica: ,,Prefer un 3-2 decât un 1-0 chinuit”

928

Universitatea Craiova s-a chinuit teribil cu nou-promovata Academica Clinceni, în prima rundă a Ligii 1, dar s-a impus într-un final dramatic, scor 3-2. Autogolul lui Răuţă (`13) şi reuşita lui Martic (`41) păreau că sunt suficiente pentru victoria oltenilor, dar Nsiah a punctat în minutul 90 +3, după ce un alt fost pandur, Şut (`29), marcase în prima repriză. Salvarea gazdelor a venit din bocancul lui Vasile Constantin, care a prins un eurogol la ultima fază a meciului. Atmosfera a fost tensionată pe final de joc. Suporterii olteni şi-au exprimat oprobiul faţă de propriul antrenor, ,,seduşi” probabil de obiectivele măreţe pe care le-a anunţat Mihai Rotaru, patronul Ştiinţei. Chiar şi aşa, Corneliu Papură s-a mulţumit să vadă partea plină a paharului. Are două victorii în primele două meciuri oficiale, obţinute cu acelaşi scor.,,A fost de la agonie la extaz. Mă bucur că am câştigat, am şi primit goluri, dar prefer un 3-2 decât un 1-0 chinuit. Acesta e modul meu de a lega lucrurile. Constantin a fost inspirat, a marcat un gol de generic. Să sperăm că va mai reuşi să marcheze şi în meciurile următoare. A fost un meci dificil în Europa, a fost o echipă care s-a apărat. Acum 70 de ore eram la Baku, meci pe sintetic şi s-a văzut pe finalul meciului cu Clinceni. Cu siguranţă că ne este teamă de meciul din cupele europene, din retur. Puteam avea surprize, dacă nu aveam grijă”, a punctat Papură. ,,Mă bucur foarte mult că am înscris şi că am câştigat acest meci. Pentru asta mă antrenez zi de zi, să joc şi să marchez. Era ruşinos să facem egal acasă cu Clinceni”, a declarat eroul Vasile Constantin. Universitatea Craiova – FK Sabail din manșa retur a primului tur preliminar UEFA Europa League se va desfășura joi, 18 iulie 2019, ora 19.00, pe stadionul „Ion Oblemenco”.