Pandurii, thriller la Arad!

1270

Pandurii Târgu-Jiu a trecut de la extaz la agonie pe Stadionul “Motorul”. Cu punctele în buzunar la pauză, trupa lui Adrian Bogoi a avut un început de coşmar în partea secundă, dar a reuşit să revină pe final de partidă şi a scos un punct după un meci cu şase goluri. Gorjenii ,,au lovit” repede la Arad. După 7 minute vizitatorii au deschis scorul, profitând de o bâlbâială a defensivei adverse. Blejdea a centrat pentru Popescu, iar atacantul oaspeţilor a speculat neînţelegerea dintre Bodea şi Copaci şi a trimis balonul în plasă. Pandurii îşi puteau dubla avantajul în minutul 9, dar portarul bănăţenilor a respins în corner şutul lui Dodoi, după o nouă centrare a lui Blejdea. Portarul Costache i-a menţinut pe gorjeni în avantaj cu o paradă de zile mari, respingând de sub transversală balonul trimis cu capul de Melinte. După ce a contribuit la primul gol, Blejdea şi-a trecut şi numele pe lista marcatorilor, fructificând o pasă ,,la scurt” a căpitanului Brînzan. Jucătorii gazdelor au intrat la cabine în huiduielile publicului, iar acest lucru i-a motivat probabil pe arădeni, care au egalat rapid ostilităţile în actul secund. Pandurii a primit o lovitură în minutul 50, când Trancă s-a accidentat şi a fost înlocuit cu Gheorghe. Amfitrionii au redus din handicap în minutul 56, David Popa l-a lobat elegant pe Costache şi a început nebunia. Peste alte trei minute, Ciucur a marcat din careu, iar jocul era relansat. Din păcate, picajul Pandurilor a părut total, Oiţă şi Costache s-au încurcat la un duel aerian, iar Ciprian Rus a şutat cu sete din şase metri pentru 3-2 (`71). Titularizat în premieră în acest sezon, Dodoi a adus egalarea în minutul 82. Atacantul împrumutat de la CFR Cluj a înscris, cu capul, după o lovitură liberă bătută de acelaşi Blejdea. După egalul de la Arad, Pandurii a acumulat 34 de puncte şi este acum la 4 puncte de locurile ce duc în eşalonul terţ.
UTA ARAD – PANDURII TÂRGU-JIU: 3-3 (0-2)
Stadion: Motorul (Arad – Arad);
Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei); Asistenţi: Ioan Alexandru Corb (Satu Mare) şi Răzvan Ionuţ Soponar (Baia Mare).
UTA: Bodea – Rz. Ivan (`75, Cr. Costin), El Hasni, Şeroni (`80, Isac), Copaci – Melinte, Hrezdac – Ciucur, Cr. Matei (`54, Dav. Popa), Kanda – Cip. Rus (cpt.). Rezerve: Orlic – Oroian, Gavrilă, R. Iuga. Antrenor secund: Cristian Păcurar
Pandurii: Al. Costache – Vasilescu, Oiţă, Rob. Bratu, Brînzan (cpt.), Raiciu, Trancă (`54, Gheorghe), Vodă, Dodoi (`83, D. Ciobanu), Blejdea (`86, Dănescu), P. Popescu. Rezerve: Mih. Cotolan – Nic. Cotolan, Al. Dinu, Du-Ho Kim. Antrenor: Adrian Bogoi.