Halep, calificare cu emoţii

767

Simona Halep s-a calificat, după un meci foarte disputat, în runda a treia a turneului Australian Open. Sportiva noastră a trecut cu 6-3, 6-7 (5), 6-4 de americanca Sofia Kenin, joi, la Melbourne. Partida a durat două ore şi 31 de minute. După un prim set câştigat fără mari probleme, Halep a avut 3-0 în actul secund, dar adversara sa a jucat tot mai agresiv şi a întors scorul, impunându-se în tiebreak (7-5). La 2-4 în decisiv, se părea că Halep îşi va încheia rapid aventura în Australia, dar numărul 1 WTA a revenit formidabil şi a câştigat patru game-uri la rând. Halep a avut 9-1 la aşi, a câştigat toate cele 10 mingi jucate la fileu şi a bifat 33 de “winners”, faţă de 32 Kenin, americanca greşind mai mult, 35-47 la erori neforţate. Sportiva noastră şi-a asigurat un cec de 155.000 de dolari australieni şi 130 de puncte WTA. Următoarea sa adversară va fi Venus Williams, care a învins-o pe franţuzoaica Alize Cornet.