Victorie pentru CSM Târgu Jiu, în amicalul cu Negomir

105

CSM Târgu Jiu a câștigat sâmbătă, 17 august, partida amicală disputată pe teren propriu, contra CSC Negomir, scor 6-5. Mario Țambu (18), Adrian Rasoveanu (30), Ionuț Budilică (75), Albert Cărămidaru (80) și Bebeto Lupuleț (77, 90) au marcat pentru CSM Târgu Jiu. ,,A fost o partidă bună, din care avem ce învăța, pentru că așa vor fi mai toate meciurile de la Liga a 4-a”, a declarat, după victoria de sâmbătă, antrenorul Mario Găman. A fost festival de goluri în amicalul dintre CSM Târgu Jiu și CSC Negomir, disputat pe terenul 3 din complexul sportiv din municipiu. Câteva zeci de spectatori au asistat la partida dintre cele două formații, care se vor confrunta în viitorul sezon de Liga a 4-a. Nu au lipsit răsturnările de situație, penalty-urile, eliminările și nervii întinşi la maximum, în special în tabăra adversă, chiar dacă a fost o partidă amicală. Găman a trimis pe teren următorul ,,11”: Alexandru Oprița – George Mihăiță Miculicean, Florin Antonio Surcel, Elis Detculescu, Emil Nejoiu – Andrei Dragoș Blaj, Albert Filip, Adrian Rasoveanu, Mario Andrei Țambu, Ovidiu Rasoveanu – Andrei Trancău. După un început de meci destul de echilibrat, CSM Târgu Jiu a fost echipa care a deschis seria golurilor. În minutul 18, Adrian Rasoveanu a pasat excelent pentru Mario Andrei Țambu, care a deschis scorul, cu un șut plasat din interiorul careului. 10 minute mai târziu, în minutul 28, echipa din Negomir a reușit să restabilească egalitatea, pe fondul unei greșeli în defensiva CSM-ului. Echilibrul nu a durat mult, și asta pentru că tinerii jucători ai lui Mario Găman au revenit în atac și au marcat din nou. La capătul unei faze bine lucrate, Adrian Rasoveanu a reușit să readucă avantajul pentru CSM Târgu Jiu. 3 minute mai târziu, în minutul 33, pe o altă nesincronizare în apărarea CSM-ului, echipa din Negomir a reușit să egaleze, scor 2-2, rezultat care a rămas neschimbat până la pauză. Mario Găman a schimbat liniile la pauză, dar debutul reprizei secunde a aparținut celor de la Negomir. În minutul 48, oaspeții au punctat pentru 2-3, iar în minutul 60, Negomirul a beneficiat de un penalty, transformat, pentru 2-4. Băieții lui Mario Găman nu au cedat și s-au năpustit efectiv peste echipa oaspete. Bebeto Lupuleț, cu un penalty ratat, Marian Habet, cu o bară, și Adelin Pîcălabu, cu două șuturi puternice, au fost foarte aproape de gol, dar cel care a redus din diferență a fost Ionuț Budilică, în minutul 75. CSM Târgu Jiu și a continuat presiunea la poarta adversă și în minutul 77, Bebeto Lupuleț a reușit să egaleze situația, scor 4-4, iar Albert Cărămidaru, în minutul 80, a readus avantajul pentru CSM Târgu Jiu, după o acțiune senzațională. Astfel, în doar 5 minute, CSM Târgu Jiu a reușit să întoarcă rezultatul! Pe fondul dominării echipei din Târgu Jiu, formația oaspete a prins un contraatac, singura acțiune pe poartă în ultimele 30 de minute de joc, reușind să înscrie golul de 5-5. Impulsionați de pe margine de Mario Găman, elevii săi și-au reluat atacurile și Bebeto Lupuleț a finalizat, în minutul 90, o altă acțiune bine lucrată. S-a terminat 6-5.
,,A fost o partidă bună, din care avem ce învăța, pentru că așa vor fi mai toate meciurile de la Liga a 4-a. Am întâlnit una dintre cele mai bune echipe de la Liga a 4-a, cu jucători cu mare experiență, chiar dacă mulți dintre ei lucrează și nu prea fac antrenamente, este totuși o echipă bună, organizată. A fost și un meci cu mulți nervi, poate este și normal pentru această perioadă de pregătire. Sunt mulțumit de unii dintre băieții mei, dar și supărat pe unii dintre ei, pentru că încă nu conștientizează unde sunt și ce ne dorim noi. Unii dintre ei sunt foarte naivi, au făcut multe greșeli personale, pentru că din punctul meu de vedere să primești 5 goluri într-o partidă, mi se pare enorm. În principiu mi-am făcut o idee despre lotul cu care vom aborda campionatul, dar încă sunt supărat pe faptul că unii nu au înțeles că fotbalul nu este doar să vii la antrenament și să-l faci, ci este foarte important și ce faci după antrenament, este foarte important să te implici mai mult, să îți dorești mai mult și atunci lucrurile vor merge pe făgașul normal, dacă nu vor avea de suferit, iat noi trebuie să găsim soluții, să aducem jucători, pentru că timpul nu este de partea noastră. Știți prea bine că ne dorim să fim o echipă competitivă, o echipă care vrea mai mult de Liga a 4-a”, a declarat Mario Găman, antrenor CSM Târgu Jiu.

CSM Târgu Jiu – CSC Negomir 6-5(2-2)
LOT CSM Târgu Jiu: Fabian Constantin Bălășoiu (2006), Ștefan Alexandru Belea (2007), Andrei Dragoș Blaj (2007), Ionuț Constantin Buță (2007), Adrian Albert Cărămidaru (2006), Sebastian Popescu (2004), Daniel Gheorghe Ciortan (2007), Elis Cosmin Detculescu (2007), Albert Andrei Filip (2007), Valentin Silviu Ilinca (2007), Ștefan Alexandru Lăpădat (2007), George Mihăiță Miculicean (2006), Emil Nejoiu (2005), Florin Mario Păunescu (2007), Andrei Poenaru (2006), Adrian Mădălin Rasoveanu (2007), Florin Antonio Surcel (2007), Mario Andrei Țambu (2007), Eduard Ionuț Trăistaru (2007), Andrei Trancău (2007), Mihnea Tutunaru (2007), Ionuț Budilică (2008), Adelin Pîrcălabu (1996), Alexandru Oprița (1997), Fabian Bărănescu (2004), Lucian Marina (1995), Bebeto Lupuleț (1999), Robert Stancu (1999), Marian Habet (2001).