An BRONZat pentru Energia

468

Seria cu Steaua pentru câștigarea medaliilor de bronz în Liga Națională de Baschet Masculin s-a dovedit a fi o simplă formalitate pentru formația antrenată de Antonis Constantinides.

După victoria la pas obținută în capitală, în fața propriilor suporteri, Energia a făcut spectacol, a câștigat cu 84-76 și meciul doi și a terminat sezonul pe locul al treilea, cea mai bună performanță în campionat pentru clubul gorjean, care anul trecut a câștigat în premieră Cupa României, iar în acest an a mai luat bronzul și în EuroChallenge.

Start dificil, revenire în forță
Steaua a început în forță meciul doi și a condus în permanență pe tabelă. Imprecizia jucătorilor Energiei de la linia de fault a făcut ca bucureștenii să se detașeze, la un moment dat având chiar un avantaj de 11 puncte, scor 13-24 după opt minute de joc. Energia nu a cedat, iar sfertul secund a călcat în picioare echipa oaspete. Un run de 11-0 pentru gorjeni a deschis sfertul doi și a adus Energia pentru prima dată în avantaj, scor 28-26. Steaua a mai avut momente în care a adus aminte de echipa din turul sezonului regulat, căutat să mențină echilibrul, dar ultimele minute înaintea pauzei au aparținut gazdelor, care de la 35-38 au marcat șase puncte consecutive și au intrat la pauza mare cu un avantaj de o posesie, scor 41-38. Prima parte a sfertului trei a fost echilibrată, dar tot cu Energia în prim-plan, gorjenii reușind să mărească ecartul la cinci puncte, scor 55-50. Au urmat apoi minute de baschet foarte bun practicat de elevii lui Constantinides, care s-au desprins la 14 puncte, scor 64-50, cu aproape două minute înainte de finalul sfertului trei. Darby a ridicat ștacheta la 16 puncte, dar Barac a încheiat sfertul cu o reușită care a dus scorul la 68-54.

Mici emoții spulberate de Darby
Energia și-a dorit să facă spectacol la ceea ce se anunța deja a fi ultima reprezentație a sezonului, dar atacurile din debutul sfertului patru n-au avut precizia dorită. Steaua a profitat și pas cu pas s-a apropiat pe tabelă de gazde. Momentul cheie al confruntării a avut loc atunci când mai erau de disputat aproape două minute de joc. Steaua s-a apropiat la doar patru puncte, scor 78-74, și a pornit pe contraatac prin Miță Paul. O finalizare ce părea simplă i-a oferit însă lui Darby șansa unui spectaculos capac, mingea a fost recuperată și Troupe a finalizat rapid cu un slam care a ucis speranțele Stelei. Trupa lui Constantinides și-a fructificat apoi fiecare atac, iar victoria nu avea cum să mai fie contestată, ea fiind mult mai clară decât o arată scorul final, 84-76. Cu 2-0, Energia a câștigat cât se poate de clar finala mică a campionatului, a sărbătorit la finele partidei alături de fani un sezon de vis și pentru sezonul viitor planurile se anunță mărețe.