Acțiune și o accidentare horror la partida cu Steaua

433

Craiova a pierdut meciul jucat la Severin cu Steaua, scor 1-2. Oltenii au început meciul în atac și au ratat prima ocazie importantă în minutul 9, când Andrei Ivan a profitat de o eroare a lui Moke și a reluat spre poartă, dar Tamaș a intervenit în ultima clipă și a îndepărtat pericolul. Un minut mai târziu, Tamaș l-a faultat în careu pe Andrei Ivan, la o fază la care fundașul Stelei câștigase inițial prim-planul. Execuția lui Zlatinski de la 11 metri a fost însă parată de Niță.

Steaua a deschis scorul în minutul 25, grație unei execuții de excepție a lui Pintilii. Tamaș a mai faultat o dată în careu în minutul 32, la un duel cu Bancu, iar Zlatinski nu a mai ratat și a restabilit egalitatea.

Repriza a doua putea fi umbrită de o accidentare horror a lui Dimitrov. Fundașul a căzut în gât după un duel cu Momcilovic, însă și-a revenit rapid. O scenă greu de privit l-a avut protagonist și pe Tamaș, care și-a luxat degetul după un duel cu Andrei Ivan.

Enache a adus victoria Stelei cu aproximativ zece minute înainte de final, după o centrare excelentă a lui De Amorim.

Pe olteni îi așteaptă două dueluri dificile în ultimele două etape din sezonul regulat, în deplasare cu Dinamo și pe teren propriu cu Gaz Metan. (A.C.)