Gorjeanul Şomăcescu, în sferturi alături de România U20

349

Naționala U20 de baschet a României s-a calificat în ultimele opt formații ale Europeanului U20 Masculin, Divizia B. România a ajuns în sferturile competiției după victoria categorică împotriva Albaniei, 81-44. Vulturii au trei victorii din tot atâtea meciuri. Partida cu albanezii s-a disputat la Pitești. Gorjeanul Tudor Șomăcescu a început titular pentru tricolori, alături de Dragoș Lungu, Albert Stan, Luca Cârstea, Andrei Oinaru. Pe sferturi, scorul a fost 15-18, 20-12, 19-2, 27-12.
Gorjeanul Tudor Şomăcescu a terminat partida cu 9 puncte, 5 recuperări și 3 pase decisive. David Antonescu, extrema de forță care a jucat pentru CSM Târgu Jiu în partea a doua a sezonului trecut, a contribuit cu 5 puncte.
Dragoș Lungu a semnat al doilea double-double de la turneul final, cu 19 puncte și 10 recuperări bifate în doar 20 de minute. Denis Bădălău l-a urmat cu 13 puncte, iar David Lăpuște a reușit 11 puncte. În precedentele confruntări, naționala condusă de Tane Spasev a trecut de Estonia cu scorul de 73-70 și de Georgia cu 86-76.
Pentru România urmează două zile de pauză la turneul final. Următorul meci al tricolorilor este programat miercuri, 17 iulie, de la ora 18:00, împotriva Bulgariei.