Dublă importantă pentru CSM

1245

CSM Târgu Jiu a obţinut al doilea succes consecutiv din acest sezon împotriva Stelei. După ce formaţia noastră trecuse, în propria sală, de ,,militari”, trupa condusă de Claudiu Alionescu i-a învins încă o dată pe bucureşteni, de data aceasta în BT Arena (Cluj-Napoca). Scorul a fost 87-80 (19 – 24, 24– 19, 28 –16, 16 –21). Cele două formaţii şi-au împărţit perioadele de dominare în prima repriză, dar sfertul trei a adus descătuşarea CSM-ului, iar diferența de pe tabelă nu a putut fi recuperată în ultimele 10 minute. Fără Kevin Allen, în continuare accidentat, sârbul Stefan Andrejevic a fost cel mai bun marcator al gorjenilor, cu 19 puncte. Darien McClain a făcut un nou meci bun, adăugând 18 puncte şi 9 pase decisive. A fost al patrulea succes pentru elevii lui Claudiu Alionescu în acest sezon al Ligii Naţionale de Baschet. ,,Este o victorie imensă pentru noi. Dar mult mai importantă este atitudinea și exprimarea jucătorilor mei. Vreau să-i felicit de la primul până la ultimul. Am prestat un baschet colectiv bun, cu multe realizări, atât în plan ofensiv, cât și în plan defensiv. După pauză, am schimbat un pic apărarea și cred că acolo s-a făcut diferența. Am avut și o cădere pe final, dar mă bucur că am avut maturitatea necesara pentru a păstra acest rezultat”, a spus Alionescu. ,,A fost un meci foarte bun din partea echipei noastre. Am arătat atitudine pe tot parcursul meciului şi asta ne-a adus victoria. Băieții au crezut în forţele proprii. Consider că diferenţa s-a făcut în sfertul 3, când echipa a reuşit să facă acel run de 12 puncte, apoi a reuşit să se menţină în avantaj până la fluierul final. Vreau să felicit întreaga echipă pentru rezultatul obţinut şi pentrul modul în care au jucat”, a adăugat Adrian Roşu, expertul secţiei de baschet.,,O victorie foarte importantă pentru noi în economia finală a clasamentului, dar şi în ceea ce priveşte realizarea obiectivului. Am jucat împotriva unei echipe care are același stil ca al nostru şi aşa am reuşit să ajustăm mai uşor în apărare. Am început foarte bine startul reprizei secunde, mai exact în sfertul 3, când ne-am detașat decisiv. Probabil mica noastră relaxare din ultimul act a făcut ca scorul să se strângă pe final”, a precizat căpitanul Alin Borşa. CSM TÂRGU JIU: Stefan Andrejevic 19p, Darien McClain 18p, Revaz Rogava 14p, Alin Borşa 12p, Stefan Nikolic 10p, Jake Spurgeon 8p, Camil Berculescu 4p, Alexandru Berca 2p, Andrei Gheorghe, Mihai Bădiţă, Răzvan Bratoloveanu, Răzvan Pavel. Antrenori: Claudiu Alionescu şi Alexandru Gliga.