Lupuţ, conştient de valoarea Viitorului: ,,Nu e niciun blocaj, trebuie să fim realişti”

1212

Viitorul Târgu-Jiu a bifat a patra partidă fără victorie în liga secundă. Trupa lui Cristian Lupuţ nu a reuşit încă să se impună pe arena centrală din Târgu-Jiu, dar a scos primul punct. Gorjenii au remizat, sâmbătă, cu Miercurea Ciuc, 1-1. Gazdele au condus la pauză prin reuşita semnată de Vasile Pop. Golul a venit în minutul 23, după un şut excelent din marginea careului. Harghitenii au restabilit egalitatea în minutul 54, după o cursă superbă a lui Romaric Longon. După meci, antrenorul Lupuţ a admis că viora întâi a fost echipa oaspete.,,Din punctul meu de vedere, am început meciul foarte prost, chiar dacă am avut acea ocazie imensă a lui Astafei, din primul minut. Una peste alta, am întâlnit o echipă foarte bine organizată, arţăgoasă, care s-a agăţat de orice balon. Eu îmi felicit jucătorii pentru dăruire, dar am fost mereu în timpul doi, poate din cauza oboselii, am jucat din foarte multe atingeri, conduceri de mingi neinspirate, decizii luate prost. Până la urmă, e un punct câştigat. Rezultatul e echitabil. Luăm fiecare meci ca atare şi să scoatem maximum din jocurile care au mai rămas de disputat în acest an. Mergem la Ripensia să câştigăm, apoi, iar în deplasare, la Snagov”, a precizat Lupuţ. Ultimele rezultate, trei înfrângeri şi un egal, nu l-au speriat pe tehnician, care anticipa că echipa va trece şi prin astfel de momente după ce urcase pe locul 5. Lupuţ a mai spus că la Severin gazonul este superior celui din Târgu-Jiu, dar şi că anumite absenţe din lot cântăresc greu. Viitorul este acum pe poziţia a 12-a, cu 22 de puncte.,,Eu îmi cunoşteam valoarea lotului. Le-am spus tuturor să fim realişti. La iarnă voi trage şi eu mai mute concluzii. Nu e nici un blocaj. Chiar dacă veneam după trei înfrângeri, am jucat bine, dar am făcut unele greşeli impardonabile. Ne creem ocazii, dar nu reuşim să marcăm. Ne lipseşte în continuare atacantul Vlad Rusu, acum ne-a lipsit şi căpitanul Oros. Nici nu pot spune că nu ne prieşte noul teren din Târgu-Jiu, chiar dacă la Severin era un gazon mai de calitate decât acesta”, a afirmat tehnicianul.După ce la meciul de debut au avut o asistenţă de aproximativ 1.200 de oameni, jucătorii Viitorului s-au bazat, sâmbătă, doar pe sprijinul a 150 de spectatori. Astfel, doar Tribuna 1 a fost deschisă publicului.,,Sper să aducem cât mai mulţi spectatori la stadion, fiindcă acum au fost foarte puţini, dar pentru asta trebuie să avem rezultate şi un joc plăcut”, a conchis Lupuţ.