Aur şi argint, la Campionatul Mondial de Radio Orientare

618

Sportivii gorjeni au urcat pe cele mai înalte trepte la Campionatul Mondial de Radio Orientare, desfăşurat în Coreea de Sud.  România a participat cu un lot de 11 sportivi, dintre care 10 sunt din Târgu-Jiu de la Palatul Copiilor şi CS Pandurii. Delegaţia ţării noastre a fost condusă de Adrian Marcu, profesor tot la Palatul Copiilor Târgu-Jiu. Performanţa este cu atât mai mare dacă avem în vedere că fetele de la categoria  F19 au reuşit să obţină aurul după 30 de ani de secetă. Denise Mija, Valentina Marcu şi Daniela Burci au triumfat în proba de 144 MHz. Reprezentantele oraşului nostru au mai câştigat o medalie de argint la proba de 3.5 MHz, iar echipa de categorie F35, formată din Ramona Manea şi Eliana Mija,  a punctat prin alte două medalii la fel de preţioase. Şi echipa masculină M19 s-a comportat bine, reuşind două clasări pe locul 5. La campionatul mondial, care a avut loc în perioada 1-8 septembrie, au participat circa 350 de sportivi din 30 de ţări. Traseele competițiilor au avut lungimi de 10 – 12 km. Antrenorul Adrian Marcu a declarat că momentele din Coreea de Sud au fost de neuitat, iar sportivii săi s-au adaptat din mers pentru a putea face faţă rigorilor competiţiei. Cea mai mare mândrie pentru câştigătoare a fost când au urcat pe podium. “A fost foarte greu pentru noi pentru că nu eram obişnuiţi cu aşa ceva. S-a alergat printr-o pădure ca o junglă, urmând să trecem şi prin lanuri şi câmpuri de orez, unde a fost foarte dificil, apa era foarte mare, până la brâu şi piept şi foarte mult noroi. Noi nu ne-am dus acolo doar să ne plimbăm. Într-adevăr, speram la medalie, dar, totuşi, a fost ceva neaşteptat că ne-am clasat pe locul 1. Am venit la diferenţă foarte mică de locul 2, doar 6 secunde. Ne-a venit să plângem de bucurie când s-a cântat imnul pentru România. A fost ceva deosebit, cel mai frumos moment al carierei mele.  Eu am mai fost pe podium, dar nu la campionat mondial, de aceea a fost ceva mai important. Fetele s-au clasat pe primul loc, iar din această echipă a făcut parte şi fiica mea”, a declarat Marcu. Profesorul de la Palatul Copiilor a mai spus că această performanţă îi obligă în continuare pe sportivii săi, chiar dacă lipsa banilor este o problemă de care s-a lovit mai mereu această disciplină pe plan local şi naţional. “Trebuie să ne zbatem în continuare, mai ales acum când suntem în vârful elitei. Şi înainte eram în elită, dar nu în vârf. Trebuie să încercăm să ne menţinem şi o să fie destul de greu. Vom încerca să facem tot ce depinde de noi şi în continuare, deşi ne-au lipsit fondurile şi în trecut”, a precizat Marcu.