Partidă cu nervi și un pandur eliminat

494

Ghinion pentru gorjeni! Steaua a reușit să se impună la Severin în faţa celor de la Pandurii Târgu-Jiu, scor 0-1, graţie unui penalty controversat transformat de Stanciu, acordat în ultimele minute ale meciului.
Partida nu a fost lipsită de incidente. Cu cinci minute înainte de pauză, Filip Mrzljak a primit al doilea cartonaş galben pentru un fault asupra lui Adi Popa, iar decizia a stârnit nemulţumire în tabăra formației gorjene.
Decizia lui Marius Avram i-a înfuriat pe gorjeni, iar Săpunaru a fost foarte vehement în a-l reclama pe centralul partidei.
Jucătorii Pandurilor s-au strâns la mijlocul terenului, în jurul lui Avram, iar Săpunaru s-a năpustit către arbitru, fiind împins de acesta cu mâna. Spiritele s-au calmat în cele din urmă, după câteva minute bune de proteste, iar Săpunaru s-a ales cu un cartonaș galben. Cele mai mari șanse de gol le-a avut Adrian Ropotan (11, 77).
Antrenorul Edi Iordănescu a urmărit meciul din tribună, după ce a fost eliminat la meciul cu Dinamo.