Pandurii II, a treia victorie în play-off

555

Echipa secundă a pandurilor a reușit să învingă acasă pe FC Hunedoara, scor 2-1, în etapa a opta a play-off-ului Ligii a 3-a, seria a 4-a. Pandurii II ocupă locul patru, la patru puncte de podium, cu două etape înainte de finalul sezonului.

Cu recent debutanții din Liga 1, Negrescu și Șendroiu, printre titulari, Pandurii II a reușit a treia victorie din play-off în Liga a 3-a. Chiar fundașul Răzvan Negrescu a deschis scorul cu FC Hunedoara în minutul 17 cu o lovitură de cap imparabilă, în urma unui corner. Hunedorenii au egalat înainte de pauză, dar tot ei au adus victoria oltenilor. Stegaru a executat o lovitură liberă, iar unul dintre fotbaliștii oaspeți au deviat balonul în proprie poartă. „Un meci pe care l-am câştigat împotriva unei echipe bune a campionatului, pe o căldură destul de mare. Sunt în mare parte mulţumit de joc, am avut destule realizări, cred că scorul putea să fie mult mai mare. O victorie mai mult decât meritată”, a declarat antrenorul principal al echipei, Adrian Bogoi, pentru siteul oficial al echipei gorjene.
În penultima etapă a sezonului Pandurii II Târgu Jiu va evolua tot acasă în compania celor de la Vulturii Lugoj, meci programat vineri, de la ora 18:00, pe stadionul „Municipal”.
În play-out, Știința Turceni a fost zdrobită la Reșița, scor 1-5 cu Muncitorul. Echipa din Turceni a deschis scorul prin Călugăru, dar gazdele au câștigat grație lui Fara, autor a cinci goluri.
Știința ocupă ultimul loc în play-out, cu 16 puncte, iar Jiul Rovinari se află pe poziția a doua, cu 19 puncte.

Pandurii II Târgu Jiu – FC Hunedoara 2-1 (1-1)
Au marcat: Negrescu (min. 17), Găceanu – autogol (min. 76) / Pepenar (min. 35)
Pandurii II: Negrilă – Trocan, Negrescu (David, min. 46), Oiţă, Şendroiu – Bîrlan, Stegaru – Lupu (Pîrcălabu, min. 66), Dănăricu, Predescu (Hemidi, min. 85) – Dodoi (Cocină, min. 64)
Antrenori: Adrian Bogoi şi Sorin Vintilescu