Energia Rovinari “arde” gazul metan !

352

Energia Rovinari si-a valorificat avantajul terenului propriu, in partida disputata in aceasta seara, la Targu-Jiu, cu Gaz Metan Medias, intr-un meci contend pentru etapa a XIX-a a Ligii Nationale de Baschet Masculin. Victoria a fost decisa in partea a doua a jocului, scorul final fiind 81-71! Startul partidei a apartinut oaspetilor, care dupa nici 4 minute de joc aveau deja un avans de 7 puncte. Gazdele nu s-au incalzit nici dupa primul sfert de ora, oaspetii majorandu-si diferenta la 10 puncte; este momentul in care Energia “apare” in joc si egaleaza ostilitatile la 16, dupa primele 10 minute de joc. Sfertul secund a apartinut echipei conduse de Florin Nini, totusi Gazul intra la cabine in avantaj : scor 35-37. Repriza secunda a fost una in care Energia Rovinari s-a impus clar. Dupa 3 minute din sfertul trei, Energia trece la conducerea jocului, distantandu-se la 7 puncte. Sfertul patru a inceput de la scorul de 62-56, confirmand victoria gazdelor. Oaspetii nu reusesc sa se apropie la mai putin de 5 puncte, astfel ca in minutul 40 tabela indica 81-71, scor cu care meciul se incheie. Cel mai bun jucator al partidei a fost nou-venitul din tabara gorjenilor, Nemanja Milosevic, care a contribuit cu 24 de puncte si 11 recuperari la victoria Energiei. In urma acestui rezultat, Energia urca pe locul 6 in clasament, in timp ce Gaz Metan Medias ramane pe pozitia a 11-a.