Pandurii revin astăzi în ţară

498

Trupa lui Edi Iordănescu a încheiat şi cel de-al doilea cantonament din această iarnă şi revine acasă pentru a se pregăti de meciul cu Dinamo ce contează pentru semifinalele Cupei Ligii, meci programat marţea viitoare, la Târgu Jiu.
După două victorii, un egal şi o înfrângere, în ultimul meci disputat de Pandurii în Antalya a venit şi cea de-a doua înfrângere, scor 2-0 (1-0) pentru campioana Kazakhstanului, FK Astana. Centrafricanul Kethevoama a deschis scorul în minutul 8 pentru Astana, iar Dzholchiev a dublat avantajul campioanei Kazakhstanului în ultimul minut de joc. În ciuda acestei înfrângeri, Eugen Pîrvulescu spune că echipa a jucat bine şi scorul nu reflectă realitatea din teren: “Am terminat seria amicalelor, iar în această luni vom reveni în țară. Chiar dacă am fost învinși în ultimul amical, noi suntem mulțumiți de jocul echipei, mai ales că am întâlnit un adversar foarte bun, campioana Kazahstanului, o echipă cu jucători ce nu au salarii sub un milion de euro pe an. În opinia mea, Pandurii a prestat cel mai bun joc din stagiul de pregătire din Antalya, jucătorii au avut o atitudine fantastică, iar scorul este un pic mincinos pentru că am luat un gol pe final și am ratat cel puțin 5-6 ocazii clare de gol”, a declarat oficialul Pandurilor. La acest ultim meci al echipei gorjene nu au participat Paul Anton şi Mihai Roman, cei doi fiind la acea oră în echipa României, care a remizat, scor 0-0, cu Bulgaria, pe un teren alăturat celui pe care au jucat şi gorjenii. Cei doi panduri au fost introduşi pe teren de Anghel Iordănescu doar în ultimele minute ale întâlnirii, cel mai probabil ei urmând a juca mai mult în partida de mâine cu georgienii de la Sioni Bolnisi. Anton şi Roman vor reveni în România împreună cu lotul României abia după amicalul cu Moldova de pe 14 februarie, aceasta fiind o problemă destul de serioasă pentru Edi Iordănescu în perspectiva meciului cu Dinamo, de pe 17 februarie.