Din nou victorie pentru CSŞ Târgu Jiu

460

Tinerii baschetbalişti gorjeni au învins campioana en-titre, U Mobitelco Cluj, scor 84-66 (26-14, 24-20, 19-18, 15-14), la capătul unui joc dominat în totalitate de aceştia.

Partida s-a desfăşurat sub semnul echilibrului doar în primele cinci minute ale sale, băieţii lui Gabriel Bekeş şi Ionuţ Berca aflându-se la conducere mai bine de 35 de minute. Ardelenii au alergat după egalare pe întreaga durată a încleştării, dar fără succes, CSŞ Târgu Jiu impunându-se la o diferenţă de 18 puncte, scor 84-66.
Conducătorul de joc al celor de la „U”, Andrei Mureşan, a fost cel mai bun marcator al meciului, acesta trecându-şi în cont, 27 de puncte.
Din tabăra gazdelor, Silviu Sanda s-a remarcat din nou. Acesta a încheiat partida cu 26 de puncte, la care a mai adăugat şase pase decisive şi patru recuperări.
În urma acestui succes al oltenilor, formaţia clujeană a ieşit din lupta pentru locurile 1-4.

CSŞ Târgu Jiu – U Mobitelco Cluj Napoca 84-66 (26-14, 24-20, 19-18, 15-14)
Sala Sporturilor, Târgu Jiu

CSŞ Târgu Jiu: Buzuloiu (6), Vlad (22), Rîşniţă, Berca (7), Sanda (26), Ciurea, Homescu (3), Bălcescu (2), Constantinescu (6), Berculescu (12), Buju, Tilea. Antrenori: Gabriel Bekeș și Ionuț Berca.
U Mobitelco : Mircean (10), Mureşan (27), Tamasdan (2), Klein (11), Irimia (5), Gugura (2), Muheiddine (9), Anca, Maneasz, Cocaină, Burian, Marton. Antrenor : Horia Pascu.