Gilortul intră în play-off la un singur punct de baraj

1551

Formația Gilortul Târgu Cărbunești a terminat sezonul regulat al Ligii 3 cu un egal, 1-1 cu CSM Deva. Poate fi considerat un punct de moral pentru băieții lui Mario Găman, care nu au cedat în fața celei mai bune echipe a Seriei 7. Mai mult, gorjenii rămân neînvinși în 2023, după prestații încurajatoare, iar pe Stadionul ,,Cristinel Răducan” nicio echipă nu a reușit să câștige în această ediție de campionat. Revenind la partida de sâmbătă, meciul a fost unul antrenant, dar fără prea multe faze de poartă. Câte un gol pe repriză au înscris cele două formații, hunedorenii fiind primi care au marcat. Alex Popescu a transformat un penalty în minutul 26, iar Denis Bucur a stabilit egalitatea după o acțiune ,,legată” a gazdelor.

Gilortul: Oprița – Bărănescu (27′ Calotă), Istudor, Marina, Dogaru – Oprișa, Avrămescu (cpt) – Săulescu (87′ Căldăraru), Dănăricu (62′ Roncea), Bucur (87′ Marica) – Gîlcescu. Rezerve neutilizate: Iuțalîm – Brujan, Siewe, Gheorghe, Pobirci. Antrenori: Mario Găman, Bobi Staicu.
CSM: Frumuzache – Vișan (58′ Kelemen), Creciunesc, Iordache (75′ Opriș), Doboș (cpt) – Iana (53′ Branea), Stelea, Bedea, Bloj – Dănăilă (53′ Pencea), Popescu. Rezerve neutilizate: Bădescu – Aszalos, Neagoe, Maroșan, Savariau. Antrenori: Ștefan Nanu, Dorian Gugu.

Pe locul 3 la finalul sezonului regulat, și la un singur punct de echipa din Filiași, Gilortul are tot dreptul să spere la barajul pentru promovare. În play-off a intrat și Viitorul Șimian. Faza a doua a campionatului se va desfășura în sistem tur – retur – tur.