Supercupa Gorjului a ajuns la Rovinari

1654

Meciul care a deschis sezonul în fotbalul județean a fost unul cu trofeul pe masă. CSO Turceni și Jiul Rovinari s-au luptat pentru Supercupa Gorjului, iar câștig de cauză au avut elevii lui Ion Lițoiu. Cu un contingent important venit de la ,,defuncta” Petrolul Bustuchin, Jiul s-a impus cu 2-1 la capătul unui joc cu trei eliminări. Solea a deschis scorul pentru ultima campioană județeană, dar Tătaru a egalat până în pauză. Gâlceava a fost eliminat în minutul 47 pentru un fault în postură de ultim apărător, iar, în superioritate numerică, trupa din Rovinari a preluat conducerea, după un penalty obținut și transformat de Stegaru.
Echilibrul numeric s-a restabilit în minutul 70, când Bubuioc a fost trimis la cabine. A fost rândul Jiului să evolueze cu un om mai puțin, după ce Alexandru a văzut ,,roșu” (`85). Chiar și așa, CSO Turceni nu a mai putut egala, iar primul trofeu al sezonului a ajuns la Rovinari. Antrenorul formației câștigătoare, Ion Lițoiu, a declarat că victoria a fost meritată, iar succesul reprezintă un plus din punct de vedere psihic. ,,A fost un meci frumos, între două echipe cu experiență, cu jucători care au evoluat și în eșaloanele superioare. A fost un meci disputat, fără durități, cu toate că au fost și cartonașe roșii. Victoria a fost muncită, pentru că noi suntem o echipă în formare, mai avem până se leagă relațiile de joc. Au fost veniri multe, a venit un grup de la Bustuchin, jucători de valoare. Mai avem de lucrat, dar este un succes care contează foarte mult pentru moralul jucătorilor. Este altceva când pleci în noul campionat cu un trofeu”, a spus tehnicianul. Jiul vrea să termine pe podium în viitorul sezon din Liga 4. ,,Vrem să fim printre echipele fruntașe în Liga 4, să ne clasăm pe locurile 1-3. Nu avem obiectiv promovarea, dar vrem să fim pe podium și să jucăm un fotbal de calitate, iar spectatorii care vin la stadionul din Rovinari să fie mulțumiți”, a precizat Lițoiu. Meciul s-a disputat pe arena ,,Cristinel Răducan” din Târgu Cărbunești. Liga 4 se reia la finalul acestei săptămâni.