Gilortul, bilanț perfect după un thriller cu 7 goluri

1416

Formația Gilortul Târgu Cărbunești are două victorii din două dispute în Seria 7 a Ligii a treia. Ultimul succes a venit pe teren propriu, cu Aurul Brad, iar spectatorii prezenți pe Stadionul ,,Cristinel Răducan” nu au regretat alegerea făcută. Hunedorenii au punctat primii, după 7 minute, Iulian Tecsi transformând un penalty. De altfel, căpitanul vizitatorilor a făcut ,,dubla” până în pauză, ,,anulând” golul lui Ionuț Gîlcescu (`11). Amfitrionii s-au întors mult mai deciși de la cabine, iar elevii lui Alex Stoica și-au pulverizat adversarii în următoarele 25 de minute. Denis Bucur (`54), Ionuț Gîlcescu (`60) și Dragoș Săulescu (`69) au dus scorul la 4-2, iar meciul părea jucat. S-a opus însă Adrian Achim, care a redus din handicap după numai un minut, profitând de apărarea visătoare a gorjenilor. Formația din Brad nu a mai dat de ,,aur” în ultima parte a confruntării, iar maratonul de goluri s-a încheiat cu victoria Gilortului. Elevii lui Alex Stoica au maximum de puncte, iar în runda următoare se deplasează la Retezatul Hațeg.

Gilortul – Aurul Brad 4-3 (1-2)
Stadion Cristinel Răducan.
Cartonașe galbene: Dogaru/Șoit, Bostan, I. Filipaș, Achim
Gilortul: Oprița – Croitoru, Gheorghe, Marina, Dogaru – Boboc (63′ Calotă), Oprișa (cpt) – Săulescu (72′ Cornicioiu), Ciutică (90’+3 Căldăraru), Bucur (72′ Bărănescu) – Gîlcescu. Rezerve neutilizate: Iuțalîm – Cocioabă, Dănăricu, Lazăr. Antrenor: Alex Stoica.
Aurul: Raț – R. Filipaș (57′ Achim), Șoit, Trășcan, Clemeniuc – Leaha, Bostan (65′ Danciu) – I. Filipaș (85′ Leucian), Cristian, Miclean – Tecsi (cpt). Rezerve neutilizate: Bogdan – Dărăban, Pașca, Demian, Lup, Aprotosoaei. Antrenor: Ioan Petcu.
Arbitri: Eduard Belega (Câmpulung Muscel), Vasile-Marius Duță (Avrig) și Ioana Nistor (Orlat).
Observator de arbitri: Florin Buzărnescu (Craiova).
Delegat de joc: Ionuţ-Cătălin Cuşcă (Alexandria).

Cealaltă formație gorjeană din Seria 7, Viitorul 2 Târgu Jiu, a remizat pe terenul Voinței Lupac, scor 2-2. Denis Brînzan și Nicholas Geană au punctat pentru ,,satelitul” echipei de ligă secundă, care are două remize în acest debut de campionat.