Înfrângere uşor de anticipat pentru baschetbalişti

1433

CSM Târgu Jiu a fost învinsă, sâmbătă seară, la Timişoara de SCM OHMA, eşecul din Banat fiind al 14-lea din actuala ediţie a Ligii Naţionale de Baschet Masculin. Trupa gorjeană a rămas fără antrenorul Jordanco Davitkov, demis din cauza rezultatelor slabe, dar şi fără pivotul Kevin Allen, care a activat o clauză de buy out din contractul său. În acest context, şi având în vedere ultimele rezultate, gorjenii au cedat, firesc, partida de la Timişoara, scor 80-56. Gazdele şi-au adjudecat toate sferturile confruntării: 22-14, 18-16, 14-12, 26-14. Bashir Ahmed a fost cel mai bun marcator al vizitatorilor cu 16 puncte marcate şi 7 recuperări. Pentru CSM Târgu Jiu a debutat şi Kendarrius Hamilton, care a strâns 12 puncte, 6 recuperări şi o pasă decisivă la primul său meci în alb-albastru. Tot pentru întâia oară a fost folosit în jocurile oficiale şi Andrei Bărăgan (1,49 minute). Dintre jucătorii gorjeni, Octavian Ilie a prins cele mai multe minute pe parchet, 17, 51, reuşind 2 puncte. Au fost folosiţi şi Mihai Bădiţă (3,42 minute), Alex Berca (3,25 minute) şi Camil Berculescu (3,20 minute). De la amfitrioni, Darrion Strong a terminat cu 16 puncte, 2 recuperări și 2 pase decisive, iar Sherwood Brown a avut 15 puncte și 7 recuperări. „A fost un meci foarte dificil pentru noi, aşa cum ne şi aşteptam. Timişoara este o echipă foarte bine organizată, atât din punct de vedere ofensiv, cât şi defensiv. Din păcate pentru noi, aruncările reuşite de afară au lipsit cu desăvârşire, am avut doar o aruncare din 13 încercări, ceea ce este foarte puţin pentru media noastră normală şi pentru felul în care este construită această echipa. Kendarrius a făcut o partidă foarte bună, dar s-a văzut clar că nu este pus la punct cu pregătirea fizică. Din punct de vedere ofensiv, se vede că este un jucător calitativ, însă trebuie să rezolvăm şi problemele din punct de vedere defensiv, pentru că pe fondul oboselii a avut şi câteva mingi pierdute. Este însă un jucător versatil, care sigur ne va putea ajuta în viitorul apropiat. A fost şi debutul în Liga Naţională a lui Andrei Bărăgan, dar din păcate pentru el s-a produs la un meci în care diferenţa a fost una destul de mare, dar sper ca pentru el să fie un imbold şi să crească alături de noi cât mai mult”, a declarat antrenorul Claudiu Alionescu pentru csmtargujiu.ro. Pentru echipa de baschet urmează deplasarea de la Craiova, din 20 februarie.
CSM Târgu Jiu: Porter Troupe 9p, Malik Morgan 4p, Titus Nicoară 4p, Octavian Ilie 2p, Kendarrius Hamilton 12p, Brandon Sly 9p, Ahmed Bashir 16p, Camil Berculescu, Alexandru Berca, Andrei Gheorghe, Andrei Bărăgan, Mihai Bădiţa.