Gorjeanul George Surlea s-a întors cu două medalii de la maratonul bucureștean

1621

Sfârșitul de săptămână a fost unul fructuos pentru alergătorul gorjean George Surlea (CSM Craiova). Sportivul a alergat la Maratonul Internaţional de la Bucureşti și nu a plecat din capitală cu mâna goală. Atletul a obținut locul 5 la open, locul 3 național la individual și locul 1 cu echipa doljeană. Acesta a alergat în proba de 42 de kilometri. Peste 3.200 de participanți a strâns la start evenimentul, care a cuprins probe de 5 km, 10 km, ştafetă, semimaraton şi maraton. La cursele din 30 și 31 octombrie au putut participa doar alergători vaccinaţi sau trecuţi prin boală, ce dețin un certificat verde valabil.
,,A fost cel mai mare eveniment sportiv din țara noastră, unde au participat sportivi de top. A fost o zi perfectă de fugă, am plecat în cursă cu gândul să vin în primii 5 clasați și am făcut o cursă perfectă pentru mine, ținând cont că am început pregătirea în 20 septembrie, adică cu 5 săptămâni înainte de eveniment. O accidentare m-a ținut toată vara departe de curse și, bineînțeles, de pregătire, așa că sunt foarte bucuros că am revenit și am reușit să obțin și două medalii la acest campionat. În prezent, sunt militar la Craiova și aș dori să le mulțumesc superiorilor mei care mă susțin în pregătirea fizica. Aș dori să-i mulțumesc bunului meu prieten Gabriel Pătru, care m-a susținut cu un cantonament de 3 săptămâni în Piatra Arsa, dar și domnului doctor Vasile Silian și prietenului meu Alexandru Silian pentru susținerea și recuperarea oferită la Târgu-Jiu. Închei prin a mulțumi fostului meu profesor, Mircea Zorilă, omul care m-a lansat în acest sport”, a declarat Surlea. George a terminat cursa în 2h27:51. La CSM Craiova se pregătește cu antrenoarea Cristina Cojocaru. Are 32 de ani.