Medalii pentru luptătorii din Gorj

1529

Prima competiţie oficială a adus şi prima medalie pentru micuţii luptători de la CSM Târgu Jiu, care au avut un debut reuşit pe plajă. În cadrul finalelor Campionatului Naţional de Lupte juniori 4, de la Costineşti, sportivul gorjean Nicolae Curcă a obţinut medalia de argint la categoria 59 de kilograme, în timp ce Yanis Peciuc a ocupat locul 6 la categoria 35 de kilograme. Ambii luptători sunt pregătiţi de antrenorul Mădălin Gorjanu şi reprezintă prima generaţie de luptători produsă de CSM Târgu Jiu. „Vreau să-i felicit pentru modul în care au abordat prima competiţie oficială ca sportivi ai clubului nostru. Sunt foarte mulţumit de parcursul celor doi sportivi. Medalia obţinută de Nicolae Curcă sunt sigur că va atrage şi mai mulţi copii la sală şi mă face să privesc cu încredere spre viitor! Vreau să evidenţiez și parcursul foarte bun al lui Yanis Peciuc, sportiv care a câştigat trei meciuri la lupte pe plajă și a fost foarte aproape de o medalie la o categorie de vârsta superioară. Vreau să le mulţumesc domnului primar Marcel Romanescu, dar și domnului Robert Bălăeţ, directorul CSM Târgu Jiu, pentru susţinerea acordată în acest proiect!” , a declarat Gorjanu pentru site-ul oficial al clubului. O participare mai numeroasă a avut Clubul Sportiv Şcolar Târgu Jiu, care s-a întors şi cu trei medalii de la malul mării. Denisa Mocioi a obţinut ,,bronzul” la 50 de kilograme, iar în cadrul probelor de aptitudini (traseu aplicativ), luptătorii gorjeni au bifat alte două locuri secunde prin: Larisa Blejan (48kg) şi Alin Chiriţoiu (85 kg). Sportivii sunt antrenați de Gheorghe Munteanu.