Camil Berculescu: Prea mult am stat în hibernare

1418

Gorjeanul Camil Berculescu a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren într-un succes vital obţinut sâmbătă de CSM Târgu Jiu în faţa echipei Athletic Constanţa, scor 86-59. Gorjenii au făcut poate cel mai bun meci din actuala ediţie a Ligii Naţionale de Baschet şi au arătat ca o echipă solidă. Darien McClain şi-a continuat evoluţiile în creştere, izbutind 17 puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive. Kevin Allen a terminat în double-double, cu 16 puncte și 10 recuperări. Camil Berculescu a prins cele mai multe minute pe parchet, peste 28, reuşind 16 puncte, 3 recuperări și o pasă decisivă. Interesant este că odată cu venirea antrenorului Jordanco Davitkov, Berculescu a avut o contribuţie tot mai consistentă pentru CSM Târgu Jiu. ,,O victorie importantă, binemeritată, pentru care am muncit cu toţii. Ne-am regăsit pe teren mai bine ca oricând. Din fericire, am prins şi o zi bună, majoritatea dintre noi. Am dat tot ce am putut şi ne bucurăm de victorie. Prea mult am stat în hibernare, ca să zic aşa, am zis să mă regăsesc, să ajut echipa cu tot ce pot, şi a fost bine. Este un succes important pentru viitorul echipei şi pentru moral”, a declarat Camil după succesul cu ,,marinarii”. Gorjenii au câștigat toate sferturile partidei de sâmbătă, 22-14, 20-14, 24-19, 20-12, lucru care l-a mulţumit pe antrenorul macedonean. Noul tehnician este la prima victorie pe banca formaţiei noastre. ,,Este prima victorie şi sper să nu fie ultima. Sper să jucăm mult mai bine în meciurile rămase, pentru că întâlnim echipe cu care ne putem bate de la egal la egal şi sper să nu fie ultima victorie pentru noi. Am controlat meciul de la un capăt la celălalt, am avut mereu o diferenţă de 15-20 de puncte şi am făcut o apărare foarte bună, mai ales în prima repriză. Jucătorii au executat exact ce le-a spus staff-ul tehnic în ultimele zile şi sperăm să jucăm din ce în ce mai bine”, a declarat Davitkov.
CSM TÂRGU JIU: Darien McClain 17p, Camil Berculescu 16p, Kevin Allen 16p, Stefan Nikolic 9p, Jacob Spurgeon 8p, Rezav Rogava 7p, Stefan Andrejevic 7p, Alin Borşa 4p, Alexandru Berca 2p, Andrei Gheorghe, Răzvan Bratoloveanu, Remus Răceanu. Antrenor: Jordanco Davitkov. Antrenori secunzi: Claudiu Alionescu şi Alexandru Gliga.