Sărbători fericite pentru Viitorul! Gorjenii au învins la Mioveni

1494

Viitorul Târgu Jiu este îndreptăţită să spere la un loc de play-off. Trupa lui Flavius Stoican a câştigat pe terenul formaţiei CS Mioveni (1-2) şi va lupta, în prima parte a anului viitor, pentru a rămâne în primele şase.Gorjenii au început prost meciul de pe terenul fostei divizionare A şi au primit gol în minutul 3. Gazdele au profitat de o respingere greşită a lui Lixandru, iar Bogdan Rusu a înscris cu capul din careul mic. Tânăra echipă a lui Flavius Stoican nu a acuzat şocul din debut şi a năvălit peste adversar. Paraschiv şi Cioiu au ameninţat constant poarta adversă, dar golul egalizator a venit din piciorul lui Andrei Dragu (34). Mijlocaşul gorjean a luat o acţiune pe cont propriu, iar şutul său a fost deviat în plasă de Burnea. Până în pauză, argeşenii au fost sub asediu constant, dar Viitorul l-a pierdut pe Paraschiv, accidentat de acelaşi Burnea. Mioveni a dat semne de viaţă după ieşirea de la cabine, dar tot gorjenii au punctat. Cioiu a fost trântit în careu de Garutti şi tot el a transformat lovitura de la 11 metri acordată (53). Şerbănescu putea să le ofere vizitatorilor un final de meci liniştit, dar, scăpat singur cu portarul, a întârziat prea mult şutul şi a fost deposedat de fundaşul advers (59). Chiar şi aşa, Viitorul s-a apărat bine şi a încheiat repriza fără gol primit. Trupa lui Stoican a terminat prima parte a sezonului cu 26 de puncte, la 4 puncte în spatele liderului FCU Craiova.
CS Mioveni – Viitorul Târgu Jiu: 1-1 (1-1)
CS Mioveni: Ius. Popescu – Oancea, Garutti, Burnea (cpt.), Mar – Sz. Vereș, Velbrum (Sg. Negruț 78′) – Ișfan, Massaro (Laur. Marinescu 46′), Coșereanu (Rădescu 69′) – Bg. Rusu. Rezerve neutilizate: Bg. Preda – Trașcu, Gherghe, Andr. Cozma, Seb. Ivan, C-tin. Șerban. Antrenor: Alexandru Pelici
Viitorul: D. Rusu – Chelariu (Ciul 85′), Lixandru, Oros (cpt.), Copaci – Chiorean, Prejmerean (Al. Băican 78′), Șerbănescu (Vl. Costea 85′), Andr. Dragu (Gîrbiță 78′) – D. Paraschiv (Bădăuță 41′), Cioiu. Rezerve neutilizate: Rob. Bodea – Buia, Ludușan, Al. Enache. Antrenor: Flavius Stoican