Gorjenii, aproape de liderul Steaua

476

Gorjenii, calificați matematic în play-off! Pandurii Târgu Jiu s-a impus pe teren propriu, la Severin, în fața celor de la ASA Târgu Mureș, scor 1-0.
După o primă repriză în care cele două echipe şi-au disputat mai mult mijlocul terenului, iar ocaziile de gol au lipsit, Pandurii a avut iniţiativa în partea secundă, când Grecu şi Ţucudean au pus în pericol poarta apărată de Mingote.
În minutul 66, Belu a trimis în proprie poartă o centrare expediată de Pleaşcă, de pe partea dreaptă. Este primul autogol înscris în acest sezon de Liga 1.
Kuku ar fi putut aduce un punct ardelenilor, dar Lazar a respins în două rânduri baloanele trimise de atacantul lui ASA.
Cu victoria obţinută în această seară, Pandurii a urcat pe poziţia a doua în Liga 1, la două puncte de liderul Steaua.